Tričko s uzlem Burda 6911 – postup šití

V létě jsem si šila dvě trička s uzlem podle střihu z Burdy číslo 6911. Dost z vás mi psalo, že byste uvítali návod, jak toto tričko ušít. V průběhu šití jsem něco fotila, takže vám to teď můžu popsat. Jediné, co jsem nefotila bylo přišívání rukávů, ale předpokládám, že to u tohoto trička není ta problematická část.

Šila jsem velikost 38 a model A s krátkým rukávem. Jako materiál jsem použila opět bavlněný úplet s příměsí elastanu v zelené a proužkované variantě.

Střih na tričko se skládá ze čtyř částí, přední díl, zadní díl, rukáv a proužek pro začištění zadního výstřihu. Zadní díl vystřihujeme jednou na přehybu látky.

Přední díl a rukáv vystřihujeme každý dvakrát (jednou z dvojité vrstvy látky). Střihy z Burdy nemají započítané přídavky na švy a na záložky, takže na ně nezapomeňte. Také si nezapomeňte na látku vyznačit všechny značky uvedené ve střihu. Já si značky udělala malým nastřižením švového přídavku.

Vše co zde píšu je víceméně i s obrázky popsáno v návodu, jen možná ne tak podrobně a určitě ne česky.

Začnu zadním dílem, na kterém je potřeba začistit výstřih. To je provedeno pomocí proužku látky složeného napůl, který je kratší než výstřih a je potřeba ho do výstřihu rovnoměrně natáhnout. přišíváme na lícovou stranu.

Tričko můžete sešívat buďto klikatým stehem, dvojitou jehlou nebo na overlocku, tak jsem ho šila já. Po přišití složeného proužku k zadnímu výstřihu proužek otočíme nahoru

A pod linií švu ještě jednou prošijeme. Na obrázku je to uděláno dvojitou jehlou, pokud vládnete coverlockem, můžete ho použít, nebo opět využít klikatý steh. Dvojitou jehlou se mi to nikdy nepodaří ušít úplně bez vlnění, ale mám vyzkoušené, že s tímto lehkým zvlněním si poradí napařovací žehlička.

Takhle to vypadá po několika praních.

Když máme připravený zadní díl, můžeme se vrhnout na zapeklitý přední díl. Snad se mi to podaří dobře popsat. Nejprve sešijeme pravou a levou část předního dílu lícem k sobě. Od spodu až ke značce.

Pokud šijete z látky se vzorem nezapomeňte dávat pozor na návaznost vzoru. Šev je na břiše, tudíž dobře viditelný.

Po sešití dílů k sobě přeložíme vrchní části dílů dovnitř a vytvoříme tím podsádku výstřihu. Přeloženou část přistehujeme na místo.

Poznámka: Ve střihu je uvedeno sešít díly k sobě a švové přídavky rozžehlit do stran. Já jsem je sešila na overlocku a přídavky tak automaticky odstřihla do ztracena, takže v místě, kde se díly stýkají, nemám tolik materiálu zahnutého dovnitř. Jak se to pak celé zauzluje, občas mi z uzlu začne při nošení trošku vykukovat okraj látky.

Dá se to vyřešit pár stehy uvnitř v místě uzlu. Obě trika jsem šila stejným způsobem, takže netuším, zda se bude problém opakovat, pokud ponecháte přídavky na švy. Pravděpodobně ne.

Nyní na jednom dílu k sobě sešijeme vrchní a spodní okraj až k vyznačeným značkám.

Na konci švu, tak zůstane malý otvor.

Tímto otvorem pak protáhneme z rubu do líce celou horní část druhého dílu. Narovnáme uzel, tak aby oba díly byly nahoru stejnou stranou (lícem) a z rubu sešijeme druhý přední šev až ke značkám, k uzlu.

Švy probíhají přes prsa a mohlo by se zdát, že půjdou hodně vidět, ale díky řasení se úplně ztratí.

Tím máme nejsložitější část za sebou. Teď už jen sešít ramenní a boční švy a vsadit rukávy.

Poslední fází je začištění okrajů rukávů, a spodního lemu. To jsem já udělala zase dvojitou jehlou.

Říkala jsem, že si určitě ušiju ještě nějaká, ale zatím mám pořád jen tyto dvě :)

Jsem zvědavá jestli vám můj popis při šití pomůže, mám pocit, že lépe jak v návodu to popsat neumím, jen vidíte látku naživo, ne na obrázku.

Kdybyste si ani tak nevěděli rady, zde je odkaz na jiný (anglicky psaný) blog, kde je šití také nafoceno. Možná i lépe než u mě :)

A dejte vědět jak se vám trička povedla.

 

 

4x reakce na “Tričko s uzlem Burda 6911 – postup šití”

 1. Ali napsal:

  Dobrý den,
  narazila jsem na váš blog a hrozně mě inspiroval. Sama trochu šiju, i když zatím jenom trička a sukně, ale ukázky vaší práce mě nadchly a teď se do toho musím taky pustit. Třeba konkrétně do tohoto trička, jestli seberu odvahu, vypadá moc dobře.
  Největší dojem na mě udělalo vaše svatební šití a pak ten fantastický kabát se stojáčkem. To je úroveň, na kterou bych se jednou ráda dostala :)
  Děkuju za inspiraci a motivaci :)

 2. Zdeňka napsal:

  dobrý den, mám dotaz na to začištění průkrčníku na ZD.
  připadá mi to, nebo vám to pak nevychází na šířku náramenice předního dílu? podle návodu mi připadá (a i to tak víceméně vychází) že se ten lem má ohnout směrem dovnitř a skrýt tak ten zadní šev dělaný na OL. právě toto tričko taky šiju a tak jsem se na těchto stránkách inspirovala jak na ten zapeklitý uzel.
  díky za krásný návod.

Napsat komentář