Jak jsem se poprvé pustila do patchworku

To jsem jednou takhle dělala pořádek ve skříni a přišlo mi, že moje krabice se zbytky látek už nějak přetéká. Jsou to takové zbytky, ze kterých už oblečení neušijete, ale mohli by se na něco hodit. Zároveň jsem měla v plánu pořídit novou deku pro ležení u televize.  Tak jsem si řekla, že vyrobím deku a zároveň spotřebuji zbytky. Měla jsem v plánu deku o velikosti 2 x 3 metry, ale jsem ráda, že jsem si to nakonec rozmyslela a udělala jen velikost 1,2 x 2 metry.

Takže jsem postupně začala krájet čtverečky o velikosti 10 x 10 cm. Když mi došly zbytky bavln, zjistila jsem, že jich nemám dost a tak jsem přikrájela ještě pár čtverečků z čistě bílé bavlny. Na deku jsem jich nakonec potřebovala 360.

DSCF4990

Když jsem měla všechny čtverečky nakrájené, začala jsem vymýšlet na podlaze vzor, do kterého je uspořádám. Začala jsem kompletním mixem, který se mi moc nezamlouval, pak jsem zkusila geometrický tvar, na který mi zase nevycházely barvy. Nakonec jsem zvolila náhodné rozmístění pravidelných čtverců 3 na 3. Na fotku se celý vzor nevešel, i když jsem u focení stála na stole.

DSCF4972

Po uspořádání do konečné podoby jsem začala jednotlivé čtverečky sešívat. Nejprve do proužků.

DSCF4976

A pak jednotlivé proužky k sobě, až byl na světě základ deky.  Jeden proužek jsem na začátku spletla, ale jelikož už jsem byla z toho všeho šití vyřízená, nechala jsem ho přišitý, tak jak byl, vzor nevzor.

DSCF4977

Hotovou vrchní vrstvu jsem podložila vrstvou vatelínu.

DSCF4978

A jako zadní vrstvu jsem použila jednobarevnou modrou látku, kterou jsem ustřihla větší než vrchní vrstvu, abych z ní mohla udělat lem.

DSCF4979

Zřejmě jsem zvolila opačný postup než je doporučovaný a udělala lem dřív než jsem začala s prošíváním. Takže je na rubové straně vidět, kde jsem začínala, a kde končila jednotlivé linie proševu. Původně jsem chtěla prošívat čtverečky úhlopříčně z obou stran, ale po úmorném šití v jedno směru jsem se spokojila s příčnými proužky místo čtverečků. Taky jsem zjistila, proč ve všech návodech používají všichni k sepnutí všech vrstev spínací špendlíky. Obyčejné špendlíky při manipulaci s takovýmto objemem materiálu neustále vypadávají. Grrrrrrr.

DSCF4985

Nakonec jsem to ale zvládla a deka vydržela i první vyprání. Funkci přikrývky taky plní dobře :)

DSCF4992

Poučení pro příště:

 • nezačínat s takhle velkým projektem, polštářek by pro začátek stačil
 • nejpdřív deku prošít, pak udělat lem, nejlépe ze samostatného pruhu látky
 • koupit si víc spínacích špendlíků než dva :)

DSCF4986

7x reakce na “Jak jsem se poprvé pustila do patchworku”

 1. Markéta napsal:

  Jak já Vám rozumím! Taky jsem dostala dobrý nápad vyrobit patchworkovou deku – koupila hromadu látek na váhu za pár korun a začala. Vymyslela jsem si vzor šestiúhelníků (většina je ještě tvořena ze dvou látek) a neměla jsem stroj, tak jsem to šila v rukách. Ta deka má 2 × 2,5 metru a trvalo mi to rok a půl. Prošívala jsem to částečně na stroji a částečně v ruce a řekla jsem – nikdy víc. Po pár letech jsem ušila (tentokrát na stroji) jednoduchou, ze čtverců složenou deku 1 × 1,5 metru a myslím, že to by tak stačilo. A vrátila jsem se k oblečení :-)

  • nitě_všude napsal:

   V ruce?! To bych neušila asi nikdy. Obdivuju všechny, kteří vyrábí ty krasné velké deky s roztodivnými vzory a ještě roztodivnějšími motivy prošití, já bych na to asi neměla trpělivost. Oblečení se mi zdá mnohem méně náročnější. Pokud to teda nejsou nějaké haute couture šaty :)

   • Markéta napsal:

    To jsem byla mladá, bezdětná, se spoustou času. Dřív jsem dost vyšívala, takže se odvažuji říct, že šití v ruce zvládám velice slušně … ale jinak patchwork medové plástve nebo čtverce/obdélníky je technicky výrazně jednodušší než kolikrát úprava střihu z burdy, aby to sedělo. Obojí (oblečení i deky) je fajn, ale nač mít doma 10 patchworkových dek, v okolí to nikdo moc neprožívá (že bych vytvořila dárek), my využijeme právě ty 2, co máme.

 2. Markéta napsal:

  Moc hezká deka ,plánují něco podobného 😁,ale ta dřina stála za to ne ? Vypadá krásně!!!

 3. Libena napsal:

  Dobrý den, občas šiju nějaké patchworkové drobnosti jako polštáře a tašky a deku bych chtěla zkusit, jenže bych ráda kdyby jí někdo proquiltoval na quiltovacím stroji. Nevíte jestli to někdo v Čechách dělá na zakázku? Sama se to prošívat bojím, že se to bude posouvat. Stačí mě když dělám polštář a spodní látka se posouvá ikdyž mám zapnuté horní i dolní podávání.

  • Jana zapletalova napsal:

   Dobrý den, já prosivam deky zadním stehem ručně, přijde mi to takové nadýchané ale existuje firma v Praze která vám bud pronajme stroj a vy si práci u nich sama prosijete nebo na zak vám ji prosiji…

 4. Magda napsal:

  Ahoj, obdivuji Tvoje výtvory. Také bych chtěla umět dobře šít, já tak jen spravím manželovi montérky. Patchwork se mi velmi líbí,hodil by se mi jako přehoz na postel. Nic jiného mi nezbývá nežli si ten přehoz objednat na https://lador.cz/66-prehozy , přeji klidný den.

Napsat komentář