Jak ušít kolovou sukni s pružným pasem

Kolové sukně šiju hrozně ráda, jednak jsou velice jednoduché na výrobu, a jednak tyto sukně vytvářejí ženskou siluetu let padesátých, kterou mám v posledních letech dost v oblibě.

Sukně se dá ušít buď s pevným páskem a zipem a nebo s pružným pasem, vyrobeným z gumy nebo jiného elastického materiálu (elastické náplety, plavkovina apod.) Z mého pohledu je jednodušší naučit se natahovat gumu než všívat zip, takže volím návod na sukni s pružným pasem. Zvolila bavlněnou látku a do pasu obyčejnou bílou gumu o šíři 5 cm.

poznámka: Pokud zvolíte pro šití satén nebo šifon, je dobré sukni před lemováním na jeden den vyvěsit. Tyto látky mají totiž tendenci se v šikmém směru vytáhnout a udělají vám pak nerovnoměrný okraj, který je potřeba znovu zarovnat do kruhu. Jinak skončíte se sukní co je na dvou místech delší. Ověřeno v praxi :)

kolovka1

Látku je dobré před samotným šitím vyprat a vyžehlit, většina bavlněných látek má tendenci se praním trochu srážet, takže vypráním se vyhneme nemilému překvapení po vytažení z pračky. U sukně by to asi tolik nevadilo, ale u něčeho přilehavého už by to bylo znát.

Takže máme vypráno a vyžehleno  a můžeme začít. Látku (v tomto případě o rozměrech 145×120 cm) dvakrát přeložíme. To znamená na půl a ještě jednou na půl, méme tak na sobě čtyři vrstvy látky.kolovka2

Na fotografiích jsou roztřepené okraje látky vpravo a nahoře, takže střed od kterého budu sukni vyměřovat bude vlevo dole. Nejprve si vypočítám jak velký otvor budu potřebovat. Sukni budeme chtít přetáhnout přes boky, takže budeme počítat s obvodem boků (zde 95 cm). Rozměr pro vyměření na látku je vlastně poloměr obvodu boků, který lehce spočítáme podle vzorečku pro obvod kruhu.

poloměr = obvod boků / 2 π

Při obvodu boků 95 cm tedy dostaneme poloměr 15,12. Já jsem si rozměr zaokrouhlila dolů a pracovala jsem tak s 15 cm, které jsem si postupně vyznačila křídou na látku. Vyznačujeme tak, že metr požadovaným poloměrem neustále držíme v rohu látky a postupně s ním otáčíme. Můžeme si vypomoci i špendlíkem zapíchnutým do metru v rohu látky. Případně si předem stejným způsobem připravit papírový střih.

kolovka4

kolovka5

kolovka6

Stejně postupujeme i u vyznačování spodního okraje sukně. Tentokrát odměřujeme požadovanou délku sukně s přídavkem na lem (43+2 cm), ke které jsme připočítali poloměr pasu (15 cm).  V tomto případě delší sukni udělat nemůžeme, jelikož jsme omezeni rozměrem látky 120 cm (poloměr celé sukně je 45 +15 = 60 cm).  U běžné metráže jsem omezeni šířkou 150 cm, pokud  chceme sukni delší, musíme jí sešít ze dvou nebo více dílů. V tomto návodu je zatím nejjednodušší řešení.

edit: pro výpočet velikosti poloměrů mohu doporučit aplikaci na stránkách byhandlondon.com. Je sice anglicky, ale podle obrázků to snad zvládne každý.

kolovka7

Ve finále máme na látce vyznačené dvě linie. Jednu pro pas, jednu pro spodní okraj sukně.

kolovka9

Látku podle vyznačených linií ustřihneme.

kolovka11

kolovka12

Když látku rozložíme, máme základ pro kolovou sukni bez jedinného švu.

kolovka13

Nyní přichází na řadu guma do pasu. Pokud šijeme sukni pro sebe, jednoduše si gumu natáhneme kolem pasu a odstřihneme tak dlouhý pásek, jak je nám pohodlné a přidáme 1 cm na sešití (zde to bylo 75 cm). Gumu přehneme napůl a volné konce sešpendlíme, aby se nám při šití neposouvaly.

kolovka14

Poté okraj prošijeme klikatým stehem.

kolovka15

Gumu v místě sešití rozložíme a šev ohneme k jedné straně.

kolovka16

A ještě jednou šev prošijeme. Tím nám vznikne pevný plochý šev, který vydrží opakované natahování gumy a zabrání třepení konců.

kolovka17

Pružný pásek už máme tedy taky hotový. Teď přichází na řadu asi nejošemetnější část a to je všití gumy do sukně. Obvod boků, který jsme vystřihli (95 cm) je samozřejmě větší než obvod gumy (74 cm) musíme tedy gumu při šití rovnoměrně natahovat.  Abychom docílili opravdu rovnoměrného natažení nejprve si gumu našlendlíme na sukni. Líc sukně a líc gumy k sobě. Já postupuji vždy takto:

Nejprve našpendlím gumu na dvou protilehlých stranách vnitřního kruhu.

kolovka18

Poté udělám to samé jen na kolmé ose.

kolovka19

A pak ještě špendlím v plovině každé čtvtiny kruhu. Mám tedy pas rozdělený špendlíky na osm stejných dílů.

kolovka201

Teď přichází na řadu samotné šití. Já šiju rovným stehem, ale můžete použít i klikatý. Látku umístíme pod patku a jak můžete vidět mezi špendlíky se vlní delší kus látky než gumy.

kolovka20

Při šití tedy musíme gumu natáhnout tak, aby její délka odpovídala délce látky. Tím docílíme rovnoměrného našití gumy k látce.

kolovka21

Gumu držíme napnutou po celou dobu šití. Tím že jsem si látku našpendlili, vždy stačí natahovat jen gumu mezi jednotlivými špendlíky. Pokud se vám zdá úsek látky i přesto dlouhý, můžete si pas rozdělit na šestnáct dílů. Gumu napínám tak, že jí držím napnutou vepředu i vzadu, abych ji nevytahovala zpod patky, ale nechala ji jen napnutou procházet pod patkou.

kolovka22

kolovka23

Ve výsleku by pak měl šev vypadat takto. Látka se rovnoměrně vlní a nikde nejsou prošité sklady látky. Po prošití celého obvodu jsem pro jistotu prošila šev ještě jednou, těsně vedle prvního.

kolovka24

Pro začištění okraje jsem zvolila klikatý steh. Opět je potřeba látku i s gumou natahovat, aby pas zůstal pružný.

kolovka26

Takhle pak vypadaly švy ve finální podobě.

kolovka27

Guma u této sukně je pevná, takže švový přídavek se podle ní pěkně zahne dolů a není potřeba žádné prošívání zvrchu.

kolovka25

kolovka28

Teď už jen začištění spodního okraje. Pro tuto sukni jsem zvolila zarolovaný lem, na který lze použít speciální rolovací patku, nebo následný postup.

Látku okraje zahneme cca 1 cm dovnitř (můžeme i předem sežehlit) a po celém obvodu těsně vedle kraje prošijeme.

kolovka30

Švový přídavek vedle švu sestřihneme.

kolovka31

Maličký okraj znovu zahneme dovnitř a prošijeme.

kolovka32

Zevnitř jsou vidět dvě řady švů.

kolovka33

A z lícové strany jedna řada.

kolovka34

No a máme hotovo. Lem už jen sežehlíme a můžeme sukni nosit. Tahle sukně byla vyrobena jako dárek, tak se můžete podívat jak obdarované sluší.

kolovka41

V jednom z dalších příspěvků se vám pokusím ukázat jak jinak se dá ještě vyřešit spodní lem sukně.

Edit: Pokud se vám sukně podle tohoto návodu povedla, pochlubte se s ní v naší galerii šití :)

108x reakce na “Jak ušít kolovou sukni s pružným pasem”

 1. Petra napsal:

  Dobrý den váš návodík na kolovou sukýnku mě ze všech zatím nejvíce zaujal :) nicméně stejně nevím jak vypočítat ten ten poloměr na obvod boků. Mám přes boky 91 cm poradíte prosím jak to spočítat? děkuji moc

 2. nitě_všude napsal:

  Dobrý den, jsem ráda, že je návod použitelný. Poloměr vypočítáte jednoduše vydělením obvodu boků dvěma pí (2 x 3,14). U vás tedy 91/6,28 = 14,5 cm. Přeju ať se sukénka povede.

 3. Iva napsal:

  Ahoj, chtela bych se zeptat, potrebuji vsit gumu do sukne, ktera neni kolova, da se pouzit tento postup i u jine sukne ? :-)

  • nitě_všude napsal:

   Ahoj,
   myslím, že tento postup je vhodný pro všechny druhy oděvů s pružným pasem. Pokud se to k sukni vzhledově hodí, klidně bych jí takto našila :)

 4. Pavla napsal:

  Díky za bezvadný návod :)

 5. Alena napsal:

  Ahoj, parádní sukně, taky ji zkusím :-) Jakou používáš nit, je to nějaká speciální elastická? Již dříve jsem něco podobného zkusila, ale nevyšlo to, když jsem roztáhla sukni více, abych ji oblékla, tak mi nit popraskala nebo jsem se do sukně nemohla nacpat. Jsem úplný začátečník, prosím poraď. Děkuji

  • nitě_všude napsal:

   Ahoj,
   nit používám úplně obyčejnou. Pružnosti švu v pase se docílí natahováním gumy při šití. Přišije se v napnutém stavu a když se pak znovu natáhne při oblékání, nit už se víc nenapne a nepopraská. Pokud bys měla i tak problémy s praskáním nitě je dobré šít místo rovným stehem klikatým, ten je při natahování pružnější než rovný steh. Klikatý steh se dá použít i při šití pružných materiálů. Snad jsem pomohla:)

   • Alena napsal:

    Děkuji, všechno co říkáš jsem dělala. Byl tam problém s tím, že i ta látka, na kterou jsem našívala gumu byla pružná. Musím tedy při šití natahovat i látku?

    • nitě_všude napsal:

     Pokud je guma natažená, tak by to mělo stačit a látka se natahovat nemusí, stejně jako se nenatahuje pevná látka. Napadá mě jestli nemáš moc malý ten obvod pasu. Když by se při oblékání přes boky ta guma natahuje příliš, může se stát, že nit někde praskne.

 6. Eva napsal:

  Děkuji za návod jistě se také pokusím. Mě by velmi zajímalo jak střihnout pas v případě, že bych chtěla sukni bez řasení – pevnou na zip. Jsem silnější postavy a řasení mi nesedí. Díky moc

  • nitě_všude napsal:

   Ve vašem případě by byl řešením pevný pas se zipem jak navrhnujete. Střihnout ji můžete buďto ze dvou půlkruhů, které k sobě přišijete, z čehož v jednom švu bude umístěn zip. Nebo vystřihnout podle návodu nahoře, kruh v jenom místě rozstřihnout a do švu opět umístit zip. Poloměr vnitřního kruhu se pak bude počítat podle obvodu pasu (místa, kde sukni budete chtít nosit. Pásek je pak už jen dvojtý pruh látky, nejlépe vyztužený vlizelínem. Mám v plánu udělat návod i na tuto sukni, jen nevím kdy jí budu šít :)

 7. Eva napsal:

  Děkuji za radu :) máte to tu moc pěkné… šikulka jste
  Zdravím

 8. Daniela napsal:

  Díky za super návod, určitě sukni zkusim ušít. Mám ale problém s výběrem látky, vůbec tomu nerozumim a v obchodě jsou na tom většinou stejně. Snad se mi podaří něco vybrat

  • nitě_všude napsal:

   Pokud nebude vadit, že se bude sukně při sezení muchlat, doporučuji pro začátek koupit obyčejnou 100 % bavlnu (plátno). V obchodě mají většinou velmi velký výběr, látka není pružná, takže není potřeba dávat pozor jestli jí někde natáhnout více nebo méně, při stříhání nikam „necestuje“ a moc se netřepí. Když pak získáte cvik, zvládnete sukni ušít i z nějakých jemnějších materiálů :)

 9. Witchie napsal:

  Ahoj, super návod, včera jsem podle něj zkusila sukni ušít. Bohužel mám veliký rozdíl mezi pasem a boky (uzoučký pas, široké boky) a při oblékání niť popraskala. Dá se použít nějaký fígl, aby k tomu příště nedošlo? Děkuji

  • nitě_všude napsal:

   Myslím, že v tvém případě by problém vyřešila sukně s pevným páskem a zapínáním na zip, na tu jsem bohužel (zatím) nevytvořila návod. Pak můžeš zkusit oblékat sukni přes hlavu, ale pokud jsi obdařená i na hrudníku, tak to asi moc nepomůže :)

 10. Lili napsal:

  Díky za super návod, potrebuju něco na sebe na swing párty, tohle se bude hodit. Ještě spodnička a bude. Poradíte prosím co s větším pozadím, jak upravit střih, aby sukně byla vzadu delší a tím po oblečení vypadala, že sedí na 100 % a ne že mi bude vzadu krátká.
  Díky předem za radu.

  • nitě_všude napsal:

   Já bych asi postupovala následovně: Polovinu kruhu bych nevystřihla podle nakreslené linie, ale ponechala bych navíc trochu materiálu. pak bych si sukni oblékla a nejlépe s pomocí druhé osoby naznačila linii ve stejné výšce jako je přední okraj sukně (pravděpodobně níže, než byla původní linie nakresleného kruhu). Podle té linie bych pak sukni ustřihla a založila. Nejsem si jistá, že to umím takhle slovně dobře popsat.
   Jako druhá možnost mě napadá vystřihnout to vnitřní kolečko sukně mimo střed. Posunuté mírně dopředu (asi o tolik, o kolik má být zadní díl delší než přední). Vzadu pak bude sukně delší, vepředu kratší a přechod bude plynulý.

   Nikdy jsem ale takovéto úpravy nedělala, takže si nejsem jistá, jak to bude fungovat. Snad to trochu pomůže :)

 11. Lili napsal:

  Díky. Jste zlatá, vyzkouším a dám vědět, jak jsem dopadla… :)

 12. Lili napsal:

  Tak jsem se konečně dostala k te sukni… usila ji podle návodu. Ale v pase mi je celkem volna a je straně krátká, usila jsem ji hravě za chvilku, ale nositelna vzhledem k me postavě fakt není. Ale zkušenost dobra. Zkusím ji nastavit z odstrihnute látky. Ale asi to nepůjde. Navic by to asi vypadalo blbe. Priste koupím vic látky a udělá sukni min. ze dvou nebo raději ze čtyř částí. Bude to pak lepší. :)

 13. Hana napsal:

  Dobry den,

  chystam se na kolovou sukni podle Vaseho navodu-diky za nej…
  Rada bych sukni delsi-lehce pod kolena, chapu tedy dobre, ze musim zmerit delku od pasu do mista, kam chci, aby dosahovala?+nejake zapositi?
  Diky za navod a at se dari

  H.

  • nitě_všude napsal:

   Ano, přesně tak, jen nezapomeňte ještě připočíst poloměr otvoru uprostřed. Jak píši v návodu, poloměr, který budete vystřihovat tvoří poloměr otvoru (podle obvodu boků) + požadovaná délka sukně (např. od pasu po kolena) + 3-4 cm na šev a lem. Jen pozor, pokud budete chtít sukni dost dlouhou, může se stát, že už se vám nevejde na šíři látky (většinou cca 150 cm), potom je potřeba koupit látky více a vystřihnout stejným způsobem dva půlkruhy. Pokud rozumíte anglicky nebo si vezmete na pomoc slovník, může vám s výpočty pomoci tato aplikace http://byhandlondon.com/pages/circle-skirt-app

   Jana

 14. Janey napsal:

  Dobrý den, váš návod se mi moc líbí, při nejbližší příležitosti ho chci vyzkoušet :) Jsem začátečník, tak mám možná hloupou otázku, ale je nutné na konci sukně lem přišívat a ohýbat dvakrát? Nestačilo by to jednou? A můžu začistit vrch látky u gumy předtím než ji na gumu přišiji, abych to pak nemusela znova natahovat? Děkuji moc za odpověď :)

  • nitě_všude napsal:

   Dobrý den,
   lem stačí zahnout jednou, ale v tom případě je dobré ho například začistit entlem. Pokud ho nezačistíte nebo nezarolujete dovnitř, po čase se vám začne třepit a budou vám z něj viset nitky, pokud tedy nemáte nějakou speciální látku. Ověřeno vlastní zkušeností, kdy jsem byla líná lemy začišťovat :) Vrchní okraj samozřejmě můžete začistit kdykoli, také tam jde o to aby se látka netřepila a je jedno jestli to uděláte před nebo po. Já jí začišťuji zároveň z gumou, protože tím přídavek ke gumě i přichytím a nikde mi neodstává nebo se neroluje.

   Jana

 15. Veronika napsal:

  Dobrý večer, narazila jsem na váš návod a super,určitě vyzkouším :) Jen bych se chtěla zeptat šla by ta buma nějak všít jakoby do pásku? Myslím tím aby nebyla vidět ta barva gumy,ale aby byla pošita látkou z jaké je sukně?

  • nitě_všude napsal:

   Dobrý večer, gumu můžete buďto navléknout do tunýlku ze stejné látky – pruh látky, dlouhý tak jako je obvod otvoru sukně široký dvakrát tak jako guma + dva švové přídavky, sešijete do kruhu (kousek ponecháte nesešitý pro navléknutí gumy, případně později kousek zropářeme), přeložíme napůl a stejně jako gumu všijeme do sukně. Otvorem poté navlékneme gumu v požadované délce, konce gumy sešijeme a otvor pro navlékání v ruce zašijeme. Pásek sukně pak bude díky gumě uvnitř takový nařasený. Pokud byste chtěla rovný pásek, budete ho muset udělat pevný bez gumy, se zapínáním, třeba na zip. Je to trošičku složitější, ale návod můžete najít zde http://www.nitevsude.cz/jak-usit-sukni-na-zip/. Na rozdíl od gumy už pak bohužel tento pásek nereaguje na změny váhy :)

   Jana

   • LenkaR. napsal:

    Dobry den, dekuji za krasny navod, budu sit pro mne a pro dceru. Jen mne zajima, zda se musi v pripade, ze chci mit gumu skrytou v latce, nasivat pruh latky, neslo by to pouze jen prehnout a do vznikleho tunylku protahnout nejakou i tenci gumu? Dekuji jaem uplny zacatecnik

    • Katka napsal:

     Myslim, ze by to teoreticky slo, ale zkratite si tim delku sukne, musela byste si to pripocist pred strihanim navic a pak je otazka, jestli by vam to na latku vyslo.

 16. Lucie napsal:

  Ahojky je mozne misto gumy pouzit naplet nebo patent a k tomu jako vrchni dol prisit pruh latky jakoby na saty pres prsa a pak jen nasit jeste raminka ci okolo krku a udelat toho saticky?Mysleno a prevadeno spis na dcerku :-) kazdopadne navod super a uz se tesim az vyzkousim!

  • nitě_všude napsal:

   Ahoj, já myslím, že to nebude problém. Když použijete nějaký pružný materiál na vršek šatů a vytvoříte z něj takový tunelový top), můžete ke spodnímu okraji rovnou našít tu sukni a máte šaty hotové. Budu držet palce, ať se zadaří :)

 17. Renata napsal:

  Dobry den, asi jsem hloupa nebo nevim :D V jake casti nasivate gumu k latce? Uplne na samem hornim okraji s hornim okrajem latky a pote pretocite gumu nahoru? Dekuji. Snad jste me pochopila

 18. Zuzka napsal:

  Tenhle navod je nejlepší, ze všech, které jsem našla.

  Potřebuji si ušít spodničku, ale nemám strom. Myslíte, že to zvládnu obšít rukou??

  • nitě_všude napsal:

   Děkuji :) Myslím, že se to v ruce zvládnout dá, jen bude asi trochu složitější všívání natažené gumy. Při šití na stroji rukama natahujeme gumu a stroj šije, ale při ručním šití potřebujete obě ruce na šití. Já bych to asi řešila natažením na nohy :) Spodní lem by neměl být problém, jen to bude nějakou dobu trvat, většinou je to pár metrů.

 19. Anna napsal:

  Diky moc za navod, jsem uplna zacatecnice a povedla se mi diky Vam sukne! Mam hroznou radost :-).

 20. Hanka napsal:

  Dobrý den, na svou postavu mi vyšlo, že potřebuji čtverec látky o straně 136cm (obvod boků = 112, délku chci 46cm + zapošití; takže malý kruh, co vystřihnu bude mít poloměr 18cm a celkový kruh látky co použiji bude mít poloměr 68cm — potřebuji tedy čtverec o straně 2x tento poloměr, ano?). Bohužel, nedaří se mi najít látku, která by se mi líbila, o šíří 140cm, vždycky kolem 110cm. Myslíte, že by šlo látku ustřihnout jako dvě polovičný výseče a sešít? A potom pokračovat dle návodu? :) Děkuji.

  • nitě_všude napsal:

   Dobrý den, přesně tak, můžete sešít dva půlkruhy stejně jako jsem já sešívala dva čtvrtkruhy pro vytvoření půlkolové sukně.

   Ke každému půlkruhu nezapomeňte přidat něco na sešití a všechno ostatní je pak už při šití stejné, jako byste šila z jednoho kusu látky.

 21. Veronika napsal:

  Dobrý den, díky za velice pěkný a srozumitelný návod. Chtěla bych takto ušít tutu sukýnku. Jen bych tyl chtěla více nařasený. Myslíte, že toho docílím jednoduše tím, že vystřihnu větší poloměr? Řekněme, jako bych třeba boky měla dvakrát větší než je realita? Vzhledem k tomu, že tylu je třeba více vrstev, bojím se zkoušet „naostro“ a zkušenost ani reálnou představu, jak to dopadne nemám :-) Předem díky moc za Váš názor / radu. Přeji hezký den.

  • dr_abesova napsal:

   Dobrý den, pokud chcete tyl řasit, docílíte toho i tak jak říkáte, ale častěji se řasí přímo rovný pruh látky. Záleží jak moc nařasený ho chcete, vzala bych minimálně 3x obvod pasu a více. Tutu sukýnku můžete ušít i tak, že nejprve nařasíte do gumy jeden pruh látky a k tomuto pruhu našijete ještě další nařasený pruh (kanýr), delší než byl ten o patro výš. Tímto způsobem se šijí například spodničky. Každopádně bych se asi vystřihováním pruhu netrápila a řasila rovnou rovné pruhy. Návod na něco podobného jsem našla zde Nejjednodušším způsobem, jak vyrobit tutu sukni, je na tenčí gumu přímo navazovat tenké proužky tylu…návod například zde

 22. Terka R. napsal:

  Dobrý den,
  je to výborný nápad.
  Moc se mi to líbí, možná to také zkusím. :D
  přeji krásný den Terka. :)

 23. Lenka napsal:

  Dobrý den,

  Váš návod a následné rady jsou skvělé! Děkuji!

  Lenka

 24. Fofo napsal:

  Ahoj, všimla jsem si, že stále odpovídáte na komentáře. Já mám dotaz ke spodničce. Chci ušít tu klasickou nejjednodušší, žádné řasení, pouze v pase úzká guma. Autorka Zuzka psala, že nemá strom. Co tím přesně myslela? To je speciální steh na všívání gumy? A jak se taková guma všívá do pasu spodničky? A nebude nepohodlné, když budu mít spodničku i kolovou sukni s gumou a vlastně budou ležet na sobě?

  • Věra napsal:

   strom měl být nejspíš stroj :-)
   Jinak návod se mi moc líbí, asi to zkusím taky, moc díky

  • nitě_všude napsal:

   Ahoj, jak psala Věra, tak strom, znamenal stroj. Jinak úzkou gumu můžete všít stejně jako širokou v návodu. Nebo na horním okraji látky vytvořit tunýlek a tím gumičku prostrčit. Já běžně nosím spodničku a vrchní sukni nebo šaty na sobě a při nošení s tím nemám problém. Jen v létě v tom může být horko, ale to zas většinou nepotřebuju spodničku, protože mám holé nohy a nelepí se mi sukně na punčocháče:)

 25. Alena napsal:

  Dobrý deň, chcem sa opýtať ako sa strih klzka podsivka do úzkej sukne,saka.Stále mi to kĺže dole.Dakujem

 26. Jitka napsal:

  Dnes večer jsem ušila svou první sukni :-). Moc děkuji za návod! Je super. Dnes to byla cvičná látka za pár kaček a zítra se vrhám na dvě sukně „načisto“. Musím říct že i ta první sukně „nanečisto“ je moc hezká, sedí… Ještě jednou díky za návod vhodný i pro naprostého začátečníka (jako jsem já).

 27. Petra napsal:

  Dobrý den, moc děkuju za hezký návod, jsem uplný začátečník, toto bude můj první „pokus“ :). Chtěla bych udělat sukýnku i pro dcerku, má obvod v pase 53 cm, má být látka přeložena tak jak píšete – poloměr mi vychází na 8,5 cm, tak si říkám, jestli ta sukýnka nebude moc zvlněná?
  Nebo ne :D?
  Díky za odpověď.

  • nitě_všude napsal:

   Tento návod je univerzální víceméně pro všechny velikosti, pořád je to kolo s dírou, jen to chce zvolit odpovídající materiál. Kdyby byl moc pevný, mohl by na malé sukýnce moc trčet. Pokud byste chtěla sukýnku méně zvlněnou, můžete udělat jen půlkolovou, ale kolová se nejvíc točí (a také nadzvedává v průvanu) :)

 28. Věra napsal:

  Jasné, stručné, přehledné, názorné, srozumitelné! Děkuji, děkuji, děkuji!

 29. Martina napsal:

  Dobrý den, děkuji za návod taky ho hned vyzkouším.
  Jen sukni chci ze saténu a místo gumy bych chtěla našít pruh látky napevno jako pásek s knoflíkem.
  Jak mám postupovat?
  1. mám vystřihnout pruh látky na sukni (obdelník)
  2. udělat pásek, trochu delší než je obvod pasu
  3. a našít zip?
  Děkuji za odpověď a více takových postupů!!!

 30. Martina napsal:

  Dobrý den, děkuji za návod, je jasný a přehledný. Zajímá mě ještě, jestli je možné nějak gumu všít do látky, aby nebyla vidět. Děkuji, Martina

  • nitě_všude napsal:

   Dobrý den,
   děkuji :) gumu lze všít do tunýlku z látky, pak nebude vidět, ale tunýlek bude muset být nařasený, což někdy také nemusí vypadat hezky. Dá se ale koupit guma v různých barvách, případně se vzorem, kterou není třeba skrývat :) Pokud nechcete gumu, tak bych doporučila ušít pevný pásek a udělat sukni na zip.

 31. Fofo napsal:

  Martina (23.6.16): Ja siju sukynky ze satenu pro netere a nejdriv jsem delala pasek, ne teda na knoflik, ale do pasku gumu. Ale stalo to za p.t.
  Tak jsem si koupila taky 5cm gumu a vypada to mnohem lip.

 32. Míša napsal:

  Moc děkuji za tenhle návod, sukně se mi povedla parádní.

 33. Petra napsal:

  Dobrý den. Chci Vám moc poděkovat za skvělý návod. Dnes jsem šila podruhé v životě a sukni jsem zvládla. Sice má trošku mouchy, ale ty nejsou na první pohled vidět, takže jsem moc spokojená. Každopádně jsem přišla na to, že šití me baví a už se těším, až zkusím něco dalšího. Díky, díky :-)

 34. Katka napsal:

  Dobrý deň,
  tento návod je perfektný a jasný. Nie som síce profík, ale ušila som ju troj ročnej dcérke, ktorá je stále nespokojná, že sa jej kupované sukne nedostatočne točia :-) :-) To bude radosti ! ;-)
  Prosím vás ale o radu – chcela by som na okraj sukne našiť ozdobnú stužku – akú použiť a aký je najjednoduchší spôsob? nerada by som ju pokazila :)

 35. Lenka napsal:

  Dobrý den, úžasný navod.Chci si ušít sukni podšitou tylem.mam to nějak sešit k sobě s horní latkou,což bude 100%bavlna nebo radeji udělat zvlášť jakoby spodničku z naraseneho tylu a k tomu pak zvlášť sukni?Moc děkuji.

  • nitě_všude napsal:

   Dobrý den, pokud chcete tu spodničku jen na efekt, aby vykukoval tyl z pod sukně, tak bych osobně udělala o něco kratší kolovou sukni z nějaké podšívkové látky a na její kraj bych přišila kanýr z tylu, aby vás tyl po celé délce neškrabal. Pokud ji chcete nosit i pod jiné sukně tak jí ušít zvlášť, pokud chcete tento „efekt“ jen u této sukně, tak bych podšívku všila do gumy spolu s vrchní látkou. Pokud chcete aby spodnička tvořila objem, rozhodně bych jí ušila zvlášť.

 36. Zuzka napsal:

  Dobrý den, návod je perfektní. Chci se zeptat – mám doma tutu sukni, ale ráda bych ji použila jako spodničku a navrch si ušila několik různých sukní, abych pouze měnila vršky a spodničku nechala stejnou. Lze to nějak udělat? Tutu sukně, kterou bych použila jako spodničku je totiž taky na gumu…. Děkuji moc

  • nitě_všude napsal:

   Dobrý den, já takhle běžně nosím dvě sukně s gumou na sobě – spodničku a vrchní sukni. U spodničky můžete jen udělat gumu užší, aby neměla tendence vykukovat nad vrchní gumu.

 37. Kristina Zavadilová napsal:

  Dobrý den návod je super chtěla jsem se optat kdybych ji chtěla šít jako těhotenskou stací dat misto gumy vysoký naplet? ?nebo je potreba sit sukni uplne jinak???Moc dekuji za radu i návod. ..

  • nitě_všude napsal:

   Myslím, že vysoký náplet by neměl být problém, má podobné vlastnosti jako guma, takže bych postupovala úplně stejně.

 38. Miluse napsal:

  dobrý den
  potřebovala jsem návod na sukni a tahle se mě zdála jednoduchá a musím říct ,že i moc pěkná takže se povedla sem moc ráda a děkuji ta návod……

 39. Irena napsal:

  Krásný jednoduchý návod, díky za něj.

 40. Marketa napsal:

  Moc povedeny navod. Jen bych se rada zeptala… Budu mit dvojitou gazovinu a rada bych z ni tuto sukni. Myslite, ze je na to vhodna? A mam ji nejdrive vyvesit nebo to neni treba. Dekuji :).

 41. Lucie napsal:

  Návod perfektní budu šít z plátna Camelot,chtěla bych přidat lehkou tylovou podšívku,která bude dole kousek vykukovat,myslíte že mám střihat stejně širokou a do nápletu všívat najednou nebo je nějaký vhodnější postup?děkuji za odpověd:)

  • nitě_všude napsal:

   Díky, pokud chcete tu tylovou podšívku jen na ozdobu, všila bych jí rovnou do nápletu dohromady s vrchní látkou, jen bych jí ustřihla o vykukující kousek delší. Kdyby jste chtěla spodničku, která sukni i nadzvedne, budete už potřebovat tyl řasit, nebo na něm udělat alespoň kanýry, spodničku bych pak šila zvlášť.

 42. slavka napsal:

  Dobry den, uz som sila 2 sukne podla vasho navodu ale stale presijem tu latku spodom a nite presitia vidno na vrchu a nejdu mi az tak rovno a nie je to moc pekne u vasej sukni nevidim nikde presitie, nepochopila som to ako ste nasili tu gumu aby nebolo vidno sitie, aj som si presla celu diskusiu ci nahodou niekto sa to nepytal ale nenasla som nic.

 43. Petr napsal:

  Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, obvod pasu 68 cm a poloměr mi vyšel 11 cm když si udělám konstrukci na střihový papír tak se mi zdá otvor pro boky celkem malý pro mou klientku chtěl jsem se zeptat jestli se mi to jenom zdá nebo to tak má být sukně bude s pasovým límcem. Děkuji Vám za odpověď. :)

  • nitě_všude napsal:

   Dobrý den, ten obvod mi vychází správně, ono se to na tom střihu nezdá, ale když to vystřihnete z látky, hned to bude vypadat jinak. Samozřejmě to není otvor pro oblékání přes boky, sukně musí mít nějaké zapínání, třeba zip.

 44. Katka napsal:

  Ahoj, som začiatočník-samouk a toto je mega návod! Veľmi jasný, jednoduchý a pomohol. Veľká vďaka! :)

 45. Tereza napsal:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat – šlo by na tuhle sukni nějak přidat kapsy? Lepší by asi bylo rozstřihnout látku a všít je dovnitř, protože venku by to nevypadalo dobře. Ale nevadilo by to ve funkčnosti nebo estetičnosti?
  Díky za odpověď.

  • nitě_všude napsal:

   Dobrý den, přesně tak, kapsy by byly asi nejlepší ve švu a sukni ušít ze dvou půlkruhů. Nebo naopak našít nějaké výrazné viditelně, vyloženě na ozdobu.

 46. Petruša napsal:

  Presne tento navod jsem hledala! Super popsane a logicky vysvetlene. A konecne sem pochopila jak mam vypocitat jak velkou diru mam udelat pres boky. Dekuju moc :-)

 47. P. Prchal napsal:

  Velmi pěkně popsaný a nafocený návod. Málokterý je takto zpracovaný. Děkuju.

 48. Vlasticka napsal:

  Super navod, dekuji.
  Mam dotaz, jak vytvorit kolovku ktera je upredu kratsi a vzadu delsi? Jak se popasovat s tim pasovym koleckem? Predem dekuji za pomoc :-)

 49. Bára napsal:

  Dobrý den, není mi jasné, jak spočítám spotřebu látky. Chci ušít sukni pro dcery i sebe. Mám brát spotřebu podle požadované délky sukně? Děkuji.

 50. Eva napsal:

  Dobry den, proc se u teto sukne nepridava delka na zadni dil? Me by to podle tohoto navodu bylo vzadu kratke a vepredu vyditelne delsi. Dekuji

 51. dana napsal:

  Jsem krejci a musim pochvalit navod je na jednicku

 52. Vlaďka napsal:

  Dobrý den chci se zeptat rozměr látky co píšete jako spotřebu tak ten rozměr 145cm je šíře látky nebo délka? já abych věděla kolik látky objednat. Děkuji :-)

 53. Jana napsal:

  Dobry den, jak postupovat aby byla. Sukne asymeteicka myslim zadni cast delsi nez predni.

  • nitě_všude napsal:

   Dobrý den, pokud budete šít kolovou tak jednoduše posunete otvor pro pas k jedné straně (dopředu), tím budete mít zadní část delší než přední.

 54. Valentová napsal:

  Dobrý den,
  když budu chtít ušít sukni takovou tu hodně nařasenou nebo bohatou prostě jak se teď nosí.Mám jí šít jako kolovou a nebo jenom hustě(dvě šíře)nařasit do gumy.Budu to šít ze šifonu.Děkuji Gabča

  • nitě_všude napsal:

   Dobrý den, obě varianty udělají bohatou sukni. Pro šifon bych osobně doporučila látku střihnout rovně a nařasit, klidně i třikrát obvod pasu. Pokud by vám i přes tenkou látku vadil objem nařasené látky v pase, tak bych doporučovala kolovou. Třeba ve dvou vrstvách a nechala bych před lemováním sukni vyvěsit a pak sestřihla, protože šikmo střižený šifon má tendence se vytáhnout a spodní okraj je pak křivý. Pokud je šifon průhledný doporučuji zvážit i podšívku. Jana

 55. Markéta napsal:

  Dobrý den, pokud budu chtít mít pas ze stejné látky a ne z gumy nebo úpletu, je asi lepší vzadu počítat se zipem, že ;). Děkuji za odpověď. Markéta

 56. Lucie napsal:

  Dobrý den,
  mám látku z nepružné viskózy a chtěla bych se zeptat, jestli je dobrý nápad šít z ní kolovou sukni nebo jí mám nechat radši na něco jiného. Ta látka je moc pěkná a nerada bych jí zkazila a musela vyhodit. Předem moc děkuji za radu.

 57. Adela napsal:

  Dobrý den, nějak jsem nepochpila jak vypocitat obvod boku. pri obvodu boku 106 cm , jaky ma byt prosim otvor

 58. leticia napsal:

  Welcome to my blog ,
  I’m Leticia.
  If you’ve ever been too busy and couldn’t finish a research assignment , then you’ve come to the right place. I work with students in all areas of the writing process . I can also write the paper from start to finish.
  My career as a scholarly writer started during high school. After learning that I was very skilled in the field of academic writing, I decided to take it up as a profession.

  Talented Academic Writer- Leticia Holding- Jason Blois Band

 59. genevieve napsal:

  Hello everyone, it’s Genevieve here!
  I work as an academic writer and have created this content with the intent of changing your life for the better. I started honing my writing abilities in high school. I learned that my fellow students needed writing help—and they were willing to pay for it. The money was enough to help pay my tuition for my first semester of college.
  Ever since college, I have continued to work as a professional writer. I was hired by a writing company based in the United Kingdom. Since then, the research papers that I have created have been sold around Europe and the United States.
  In my line of work, I have become familiar with hearing, “Genevieve, can you help me meet my writing assignment deadline?” I know that I can provide this service.

  Professional Writer – Genevieve – RMoore Corps

 60. Maťa napsal:

  Ahoj snáď sa mi ešte dostane odpoveď ;) chcem si podľa návodu ušiť suknu ale mám priesvitné plátno ide to nejako podsit prípadne čím a nebude to mať na skupinu vplyv?

 61. Poděkování napsal:

  Děkujeme moc za přehledný návod – zkusili jsme a dcerka má teď ze sukýnky velikou radost. A já mám radost, že má radost :)

 62. Barbora napsal:

  Dobrý den, poradíte mi prosím jak všít gumu do již vytvořené kolové sukně s nápletem? Musím náplet vypárát a našit gumu nebo stačí jen malá dírka uvnitř sukně v nápletu a tou protáhnout gumu, popř. ji někde prošít? Děkuji moc.

 63. Klára napsal:

  Dobrý den, děkuji za krásný návod. Jen nedokážu pochopit, jak to, že se obvod počítá ten v pase, když sukni musím přetáhnout přes boky, které jsou pochopitelně širší…??? Budu moc ráda za vysvětlení :-)

 64. Alena napsal:

  Dobrý den. Když mám větší boky, je nutné pořizovat látky víc? Jsem úplný začátečník.

 65. Gabriela napsal:

  Dobrý deň,
  ďakujem za výborný návod na ušitie kolovej sukne. Prosím Vás, ako vypočítam polomer, keď chcem sukňu nie do pása, ale na bedrá. Pôjde o sukňu na orientálne tance, bude dlhá a hore na gumičku.
  Ďakujem Vám veľmi pekne za radu.
  Gabriela

Napsat komentář