Jak všít zip do oblečení

V předchozím článku jsem vám ukázala tuniku, která má zapínání na zip na zádech. Jak takový zip přišít bych vám chhtěla ukázat v následujícím fotonávodu.

Potřebovat budeme oděv (látku), do kterého budeme zip všívat, zip a zipovou patku pro šicí stroj.

DSCF4904

Na oděvu si nejprve vyznačíme délku zipu, případně se řídíme značkou vyznačenou na střihu.

DSCF4906

Díly látky sešijeme rovným stehem až ke značce.

DSCF4907

Od značky až ke konci látky (v místě kde bude zip) sešijeme díly látky volným dlouhým stehem.

DSCF4908

Švové přídavky rozžehlíme na plocho.

DSCF4909

Na rozžehlený šev začneme špendlit zip.

DSCF4910

Dbáme na to aby šev ležel přesně uprostřed zipu.

DSCF4911

Posledním špendlíkem si poznačíme místo, kde bude zip končit. Místo kde, jsme si udělali značku.

DSCF4912

Takto vypadá zip našpendlený z rubu.

DSCF4914

Z lícové strany teď vidíme označení špendlíkem.

DSCF4913

V bodě označeném špendlíkem je místo kde chceme začít šít.

DSCF4915

Místo si nastavíme přesně pod jehlu. Vytáhneme špendlík a spustíme patku stroje (tu máme nyní nastavenou vlevo od jehly, na pravé straně jsou zoubky zipu). Rovným stehem takto obšijeme celou délku zipu. Při šití špendlíky vyndaváme dřív než na ně najedeme (viděla jsem i návody, kde lze místo špendlíků použít lepicí pásku, přes kterou můžete bez problémů šít a nemusíte se starat o vyndavání špendlíků).

DSCF4916

Šití zastavíme chvíli před okrajem látky, kde by nám v dalším rovném šití bránil jezdec zipu.

DSCF4918

Ten teď musíme posunout. Nejjednodušší způsob je nechat jehlu zapíchnutou v látce, nadzvednou patku a pod ní opatrně zip rozepnout až za patku.

DSCF4919

Když máme jezdec za patkou, můžeme bez problémů příšít tkanici zipu až k okraji látky.

DSCF4920

Tím máme přišitou polovinu zipu, pohled z líce.

DSCF4921

Pohled z rubu.

DSCF4922

Teď přichází na řadu druhá polovina. Začínáme na stejném místě jako u první poloviny. Nejprve prošijeme zip kolmo. Pozor na materiál zipu! Plastový zip bez problémů prošijete i přes zoubky, u kovového musíte šít až za koncem zoubků, jinak si zlomíte jehlu.

DSCF4923

DSCF4924

Po kolmém prošití sundáme patku a umístíme jí v pravo od jehly (pokud to nemá váš stroj vyřeseno jinak, například přesouváním jehly).

DSCF4925

A opět rovným stehem prošijeme podél zipu až téměř ke kraji, kde nám opět brání jezdec.

DSCF4926

Ten musíme opět posunout za patku. Tentokrát už ale nemůžeme zespodu, jelikož je zip z obou stran přišitý. Pomocí páráčku tedy rozpářeme část švu (až za patku), který je ušitý dlouhými volnými stehy.

DSCF4927

A s nadzvednutou patkou opět zip rozepneme. Poté opět došijeme k okraji látky jako u levé strany.

DSCF4928

Tím jsme přišili celý zip.

DSCF4929

Abychom mohli zip rozepnout rozpářeme šev nad zipem po celé délce a vytaháme vyčuhující nitky.

DSCF4930

No a máme funkční přišitý zip.

DSCF4931

DSCF4932

Pohled z rubu.

DSCF4933

Teď už stačí jen okraj oděvu začistit, například dvojitým zahnutím a prošitím a máme hotovo.

DSCF4934

DSCF4935

14x reakce na “Jak všít zip do oblečení”

 1. Alena napsal:

  Dobrý večer, to je super návod, hned si uložím odkaz. Chválím Vaše stránky. Taky moc ráda šiju, ale spíš bytové doplňky a tak, k oblečení stále sbírám odvahu, bojím se, že nemám dost trpělivosti. Jak se mi dílo nedaří, mám chuť to zahodit. A je jasné, že zpočátku se mi to asi dařit nebude. Ráda se k Vám budu vracet a sledovat nové výtvory. Alena

  • nitě_všude napsal:

   Dobrý den, děkuji za pochvalu. Nejbojte se začít. Zkuste nejprve něco jednoduchého a uvidíte jakou budete mít radost z vlastního oblečení, i když třeba nebude dokonalé. Burda má spoustu střihů označených jako „easy“ s těmi je asi nejlepší začít. Nebo doporučuji knihu od Tilly Walnes Láska na první steh, která je určená právě lidem, kteří se bojí začít.

 2. Petula napsal:

  Super návod, také ukládám a určitě využiju :)

 3. Gabriela napsal:

  Díky, díky,díky. Vaše stránky moc ráda sleduji a teď jste mi pořádně vysvětlila jak na tu potvůrku skrytý zip. Moc děkuju…

 4. Martina napsal:

  Dobrý den, tohle je skrytý zip? Je to možné použít u kolové sukně s pevným pasem??? Tam jsem u Vás všívání zipu viděla jinak, pokud se nepletu. Děkuji

  • nitě_všude napsal:

   Dobrý den, nene. Toto je obyčejný zip, jen je překrytý. Na některých sukních ho takto všívám také, když zrovna není skrytý zip po ruce, ale to prošití je potom vidět, na rozdíl od skrytého zipu.

 5. Martina napsal:

  Dobrý den, chtěla bych Vám moc poděkovat za tento super návod. Moc mi pomohl. Vaše stránky jsou super, inspirují a pomáhají. Díky.

 6. Zuzana napsal:

  Dobrý den, ze všech návodů na všití zipu mi pomohl až ten váš! Z ostatních jsem vůbec nedokázala dekódovat, co se p mě vlastně chce! Díky za super jasný návod :)

 7. Emílie napsal:

  Dobrý den, právě jsem objevila vaše stránky a ráda bych poprosila o pomoc při všívání zipu do oděvů ( bunda, kalhoty ). když přišiju zip na jedné straně tak při šití druhé strany mě zůstane konec látky delší. Vaše stránky se ukládám, protože pro mě jako samouka je velice prospěšná.
  Děkuji moc za odpvěď

 8. Janka174 napsal:

  Také jsem se kdysi „prala“ se zipem. Nakonec jsem na to přišla a teď, po přečtení Vašeho návodu jsem zjistila, že jsem na to opravdu přišla. Co mne překvapilo, použít místo špendliků lepicí pásku. Prima nápad. Já zase, když všívám záplatu a je větší, než si ji nastehuji, přilepím ji lepidlem na papír, resp. bílou lepicí pastou. Také dobrý pomáháček. Pak to sice musím vyprat, Ale většinou přijdu na díru v látce před praním, tak je mi to docela jedno. Aspoň nezapomenu. Jste skvělá, děkuji.

 9. Hanka napsal:

  Nejlepší návod. Velmi názorné fotografie, což jinde nebývá. Dobře vysvětlené.
  Ztratila jsem spoustu času s jinými návody, budu chodit jen na „nitě všude“.
  Děkuju srdečně.

 10. Lenka napsal:

  Jůpíííí, moc moc moc děkuji za Vaše stránky. S tím „materiálem“ co tu je budu za chvíli šít i něco jiného než záclony a závěsy :D :D Fakt krásné a jasné!!!!

 11. diky! napsal:

  Tak jsem před chvílí došila skládanou sukni s pevným pásem na zip. Ten jsem šila poprvé a díky tomuhle super návodu to dopadlo skvěle. Díky moc! :)

 12. Super nápad napsal:

  Super nápad, sestehovat si látku uprostřed.

  Prosím vás, jak všíváte skrytý zip, když nechcete mít na líci stehy?

Napsat komentář