Bunda s asymetrickým zapínáním

Po delší odmlce se hlásím s novým článkem. Sociální život a výlety se bohužel nedají moc dobře skloubit s šitím :)

Sestřenice mě poprosila, abych jí ušila podzimní bundu. Poslala mi obrázek jedné co se jí líbila. Podle něj jsme vybraly vhodný střih, došly koupit látku a já se pustila do šití. Dodací lhůty nemám nejkratší :)

DSCF5205

Opět došlo na střih z Burdy, jen jsem tentokrát neměla potřebné vydání doma, tak jsem střih koupila a stáhla ze stránek burdastyle.com, kde můžete za pár dolarů stáhnout střihy z vydání z posledních několika let. Levnější je asi sehnat někde požadované číslo časopisu, ale občas je to nadlidský úkol. Pokud tedy nesháníte něco z devadesátých let, toho je plné Aukro. Je libo overálek s obřími ramenními  vycpávkami? :)

5713794491

Střih byl z čísla 03/2012 a jednalo se o model č. 116, z modelu č. 115 jsem vzala umístění kapes na zip. Proč se ty modelky vždycky tváři tak, že mi nahání trochu strach?

Opět jsem vyrobila nejprve zkušební model, v poslední době už nejsem líná s ním ztrácet čas a většinou se to vyplatí.

DSCF5324

Materiál, který jsme vybraly byl obsahoval asi 60% vlny a směs umělých vláken, jakých už si nepamatuji :) Ovšem byl dost tenký, tak jsem se poprvé v životě odhodlala použít další materiál jako výztuhu. Výztuha by měla zajistit stabilitu vrchní látky a dodat jí pevnost. Materiálů používaných na výztuhu je řada a jejich výběr se odvíjí od vrchního materiálu přes funkci jakou má plnit (zpevnit ztrukturu, zateplit materiál, zmírnit průhlednost materiálu apod.) Něco o vystužení hedvábnou organzou se můžete dočíst zde a zde. Já jsem chtěla jak podpořit strukturu látky, tak jí i trochu zateplit a tak jsem vybrala středně těžké bavlněné plátno (dočetla jsem se, že je dobré používat tkané materiály).

DSCF5319

Poznámka: není výztuha jako výztuha. V angličtině se používá pro každou výztuhu jiný výraz. Výztuhu, kterou zde popisuji já a kterou se podkládají všechny díly oděvu, najdete pod názvem underlining nebo sew-in interfacing. Kdežto výztuhu pro tvarování oděvu (límce, pásky apod) najdete pod pojmem interfacing, v případě, že je nažehlovací pod pojmem fusible interfacing (např. vlizelín).

Z látky na výztuhu jsem vystříhala stejné díly jako z vrchní látky a obě vrstvy jsem po krajích ručně sestehovala k sobě. Zdá se to jako mnoho práce navíc, ale byla jsem velmi mile překvapena, jak se ta práce vyplatila. Na výztuhovou látku se mnohem lépe přenášely švové linie a značky ze střihu, než na vrchní látku, která je strukturovaná. Vrchní látka se snadno natahuje a mění tvar a mohlo by tak snadno dojít k deformaci střihu, při vypodložení držela látka při šití krásně tvar.

DSCF5216

DSCF5217

Vrchní díly jsem měla sešité rychle a bez problémů,

(na švech můžete vidět jak se po nastříhání a nastehování vrchní látka v některých směrech mírně natáhla, je delší než výztuha)

DSCF5231

ale rukávy už jsem vsazovala na dvakrát. Nějak jsem se nemohla vyznat ve střihových značkách a skončila jsem s rukávem co místo aby vysel kolmo dolů, byl jaksi zapažený :)

DSCF5235

Další potíže nastaly při šití kapes, jelikož vedou jejich otvory i přes švy, kde je několik vrstev látky, nepodařilo se mi tak pomocnou látku schovat dovnitř tak, jak bych si představovala. Žehlička to tedy dost vylepšila, ale trénovat to budu muset ještě dál.

kapsa

S přišitím zipu a ušitím podšívky také nebyl problém. Dokonce jsem si vyrobila ze zbytku saténu a vlny vlastní paspulku, kterou jsem všila do švu mezi podšívkou a vrchní látkou.

DSCF5283

DSCF5318

Ale pak jsem začala přišívat podšívku k rozparkům rukávů a manžety. Všechno jsem to krásně přišila, pověsila na figurínu a hopla. Rukávy se mi pěkně nakrabatily, protože jsem podšívku přišila nějak divně. Takže jsem všechny ty pečlivé švy a proševy zase pěkně vypárala a začala znovu. Tentokrát, už jsem podšívku nepřišívala s bundou na klíně, ale pěkně na figuríně, abych hned viděla výsledek. Na podruhé se naštěstí zadařilo. Už chybí jen knoflíky na rukávech.

DSCF5332

DSCF5333

Opět bych napodruhé udělala nějaké věci jinak, ale myslím že výsledek je i tak dobrý.

Vypodložení látky výztuhou mě natolik nadchlo, že jsem ho rozhodně nepoužila naposledy.

Je skvělé jak se s každým nově ušitým kusem oblečení naučím něco nového. Třeba budu jednou s nějakým výtvorem stoprocentně spokojená.

4x reakce na “Bunda s asymetrickým zapínáním”

 1. Lucie napsal:

  S obdivem sleduji tyto stránky. Výtvory jsou čím dál hezčí a propracovanější. Tato bunda je velmi povedená :-)- Přeji mnoho dalších povedených výtvorů.

 2. Monika napsal:

  Moc pěkná bunda, sestřenice se má! To nebude asi obtížnost s jedním puntíkem, že;)? Kolik času jste s tím strávila?
  Jen ke shánění Burd – osvědčila se mi krajská knihovna. Tady u nás mají asi všechny vydání od roku xy.

 3. elinka napsal:

  Dobrý den, krásný článek. Nalezla jsem v něm vodítku k mému střihu od Burdy (7054), nevím co použít za výztuhu. V návodu je napsáno právě Interfacing… a netuším, nedaří se mi nalézt co to je:) Jen váš článek. Za radu budu vděčná. Děkuji a krásný den

  • nitě_všude napsal:

   Koukala jsem na váš střih a u šatů bude zřejmě myšlen nějaký lehčí vlizelín. Většinou je slovo „interfacing“ spojeno s „fusible“, což znamená nažehlovací. Mám dojem, že ve střizích od Burdy používají jen ten. Výztuh je nepřeberné množství a používají se na různé způsoby, ale u vašich šatů bude zřejmě použit na zpevnění okraje výstřihu nebo/a průramků. Pokud ho půjdete kupovat někam do galanterie, řekněte, že ho chcete na šaty a oni vám snad poradí, jak silný(lehký) koupit. Kdyby jste si nevěděla rady, klidně mi vyfoťte ten návod a já se ho pokusím rozluštit :)

Napsat komentář