Domácí kalhoty

To máte takhle hrozně oblíbené kalhoty na doma a jednoho dne se ohnete, křup, a máte kalhoty s větráním.

IMG_20160113_193302

Než kalhoty poletí do koše nebo je rozstříháte na hadry, můžete je ještě použít jako předlohu pro nové. Jednoduše rozpáráte všechny švy, prohlídnete si jak a kde jsou ušité a jednotlivé díly použijete jako střih. Můžete dokonce zrecyklovat i původní gumu nebo šňůrku. Upozorňuji, že párání mi zabralo téměř stejně času jako sešívání nových.

Spotřebu materiálu jsem měla asi takovou:

Dámské ve velikosti M bez kapes jdou udělat bez problémů z 1,5 m látky o šíři 140-150 cm

Pánské ve velikosti L bych tam bez kapes a návaznosti vzoru byla schopná nacpat taky, ale už je to jen tak tak (na obrázku látka o velikosti 170 x 142 cm, když jsem jí přehla opačně, měla jsem víc místa okolo dílů nohavic a mohla jsem ladit vzor, ale už mi nezbylo místo na díl pro kapsy).

Pokud si chcete dát záležet i na návaznosti vzoru, tak kupujte minimálně 2 metry.

Ušetřit se v tomto případě šitím místo koupě moc nedá, v obchodě podobné dostanete za cca 300-400 Kč, což odpovídá zhruba ceně materiálu. Ale barvu, vzor a materiál si můžete vybrat sami a to je pro mě pořád k nezaplacení :)

DSCF5686

Rozpárané díly je dobré před použitím vyžehlit, narovnáte tak švové přídavky a trošku vyrovnáte vyboulená kolena a zadek, které se nošením většinou vytahají. Pak už stačí jen díly položit na látku a vystřihnout. Případně můžete díly překreslit nejprve na papír, pokud se vám bude lépe pracovat s papírovým střihem. V případě kalhot s beruškami jsem při stříhání trošku přidala, chtěla jsem je trochu volnější a hlavně delší. Na gauči nepotřebuji honit módu s perfektně padnoucími kalhotami, jde mi spíš o pohodlí :)

DSCF5287

Sešití těchto kalhot pak už tak složité není, jsou to vlastně jen tři hlavní švy: dva boční, rozkrok a vnitřek nohavic.  Pak už jen nahoře vytvořit tunýlek pro gumu nebo tkaničku a dole zahnout lem u nohavic. Podle starých kalhot všechny švy začišťuji zevnitř na overlocku, ale stačil by i obyčejný entl.

DSCF5297

A kalhoty jsou na světě.

DSCF5291

Pánské byly trošku náročnější, protože mají navíc ještě sedlové kapsy a dvojité švy. Všechny švy jsem totiž asi půl centimetru od původního švu ještě jednou prošila (a zároveň jsem přichytila švový přídavek), aby byly pevnější.

DSCF5727

Detail kapsy a na švu nitě všude :)

DSCF5728

Pokud se vám zdají boční kapsy složité, můžete přišít jednoduchou kapsu na zadek.

DSCF5292

Domácí kalhoty mě baví, jak  šít tak nosit. Jak si můžete povšimnout na dalších fotkách. Flanelové pro chladné počasí, z lehké bavlny pro teplé letní dny

DSCF5729

a ještě jedny mužné s raketkami :)

DSCF5731

2x reakce na “Domácí kalhoty”

  1. Alena napsal:

    Moc hezké..jako vždycky :-)

  2. Kateřina napsal:

    Na váš blog jsem narazila až dnes, a ráda se budu vracet. Tímto stylem, jako Vy, jsem teď šila bermudy pánské – podle rozpáraných starých, ušila jsem pro muže už dvoje a jsme z nich nadšení, tak začínám třetí, tentokrát pro taťku. Jen doporučení – průhmaty kapes je dobré pojistit uzávěrkou, velmi hustým entlem, a to ve chvíli, kdy je kapsa komplet hotová,se na konci a na začátku průhmatu prošijí všechny vrstvy. U riflí je to někdy řešeno nacvaknutím jakéhosi patentku, automoto knoflíčku apod. Je to proto, aby se kapsa při vsunování ruky nezačala škubat ze švů. A za druhé – vypadá to profi:-)

Napsat komentář