Hnízdečko pro miminko

Na šití a psaní mi v poslední době nezbývalo mnoho času, ale našila a nafotila jsem toho před porodem spoustu a tak teď, když mi maličká občas usne, mám z čeho čerpat na další články.  Jednou z věcí je v současné době oblíbené hnízdečko pro miminko. Miminka prý v něm mají mít větší pocit bezpečí, protože jsou ze všech stran něčím obklopena,ale netuším, co je na tom pravdy. Každopádně je to i praktická věc pro rodiče, můžete hnízdečko přenést tam, kde zrovna jste a když vám v ní dítko bude spát, nemusíte mít strach, že se vám někam odkutálí. Nějak jsem se domnívala, že novorozenec prostě leží tam, kam ho položíte a hýbat se neumí, ale ta naše žížala se dokázala i během spánku posunout snad půl metru. Navíc miminka vypadají v hnízdečku moc roztomile :)

Před začátkem šití jsem opět prošmejdila internet a našla několik návodů, jak takové hnízdečko ušít. Vzala jsem si z každého návodu něco a vytvořila vlastní. Zde je rozvržení rozměrů, které jsem použila.

Uvedené rozměry jsou ideální pro novorozence a vydrží maximálně dva až tři měsíce. Pak vám ho dítko nejspíš přeroste. My ho ve čtyřech měsících ale stále používáme do postýlky, jen jsem úplně rozvázala stuhu.

Jako materiál jsem použila bavlněné plátno s potiskem králíčků v kombinaci se žlutě kostkovaným plátnem (obojí z domu látek).

Ze stejných látek jsem pak šila ještě mantinely do postýlky, povlak na zavinovačku, kapsář a prostěradlo, aby nám to všechno pěkně ladilo.

Podle rozměrů, které jsem našla na internetu jsem si vyrobila střih a vystřihla ho z obou látek. To, která bude dole a která nahoře hnízdečka je v tuto chvíli jedno, to se rozhodnete až při utahování stuhy.

U obou dílů jsem sežehlila dovnitř švové přídavky na spodní straně přečuhujících konců, díly jsem pak položila lícem k sobě a po celém obvodu sešpedlila.

Poté jsem k sobě díly sešila v místech vyznačených červenou barvou. Celý výtvor jsem pak otočila do líce.

Poté jsem vzala dvě vrstvy vatelínu sestřiženého do tvaru vnitřního prostoru hnízdečka a otvorem ve spodním okraji hnízdečka ho nacpala dovnitř.

Pár špendlíky jsem si zajistila vatelín na místě, obšila ho kolem dokola a pak ho ještě prošila, aby pěkně držel na místě a uvnitř se nekrabatil. Pří obšívání jsem v kraji prošila také spodní okraj a uzavřela tak otvor kudy jsem vatelín vkládala.

Poté jsem vytvořila tunýlek pro navlečení stahovací stuhy a to jednoduše tím, že jsem vnější obvod prošila asi 1,5 cm od kraje.

Do tunýlku jsem pak pomocí triku se spínacím špendlíkem navlékla stuhu.

Pak přišla na řadu výplň většího tunelu. Na tu jsem použila náplň polštáře z dutého vlákna (dva polštáře).

Po naplnění jsem okraje tunelu sešila k sobě a tím hnízdečko dokončila.

Pak už jsem jen stáhla a zavázala stužku a vytvarovala tak hnízdečko do finálního tvaru.

8x reakce na “Hnízdečko pro miminko”

 1. Eva Indráková napsal:

  Děkuji za návod, hned zítra začnu šít.

 2. Barbora Lesna napsal:

  Dobry den, dekuji moc za skvely navod. Diky tomu mam uzasne hnizdecko! :)

 3. Lucie napsal:

  Dobrý den, moc děkuji za návod :-) Chtěla bych si ušít to co vy, hnízdečko, zavinovačku, mantinel i prostěradlo, mohla bych vědět kolik metrů látky je potřeba na ušití těchto věcí? Předem moc Děkuji za odpověď.

  Lucie

 4. KATKA napsal:

  Díky za parádní návod, i jako naprostý začátečník bez zkušeností se šicím strojem jsem právě ušila hnízdečko! :-) Rozměry jsou dle mého odpovídající cca do tří měsíců, paráda.

  Katka

 5. Eva napsal:

  Dobrý den, děkuji za hezký návod. Mohu se zeptat jakou gramáž vatelínu jste použila? Děkuji Eva

 6. Michaela napsal:

  Dobrý den, mohu se zeptat jaká je výsledná „ležící“ plocha pro miminko?
  Děkuji

 7. Renata napsal:

  Moc Vám děkuji za návod! Ušila jsem bez párání a to je co říct! 😀

 8. Markéta 35 napsal:

  Tak to je moc pěkná práce můžu se zeptat na kolik vás přišel materiál a látka? Co tak koukám tady https://www.miminu.cz/hnizdecka/ na hnízdečka tak když bych si chtěla pořídit nové tak je to od tisícovky a víš. Ale když já nevím jestli by to zvládla ušít s mýma oběma levýma rukama. Ale každopádně moc díky za skvělí tip,

Napsat komentář