Jak jsem si upletla další svetr

Minulou zimu jsem doma objevila starý neforemný svetr, který jsem pletla, když mi bylo asi čtrnáct. Nosit už jsem ho nehodlala, jala jsem se ho tedy rozpárat a uplést z něj něco hezčího. Na stránkách garnstudia jsem našla návod na pěkný pletený kabátek. Pustila jsem se do něj někdy v dubnu, než jsem ale stihla doplést zadní díl, oteplilo se a tak jsem pletení odložila do skříně a zapomněla na něj. Co taky se svetrem když je pořád třicet stupňů.  S příchodem chladných dní jsem si na něj ale zase vzpomněla a během dovolené ho konečně dopletla.

DSCF5143

Namlsaná po posledním pletení svetru, který byl v podstatě pletený jen hladce, jsem měla s předními díly tohoto kabátku trošku problémy.  Po okrajích mají díly krajkovou légu, na které je vidět jakákoli chybička. Od pasu se navíc začíná tvarovat ještě límec, takže musíte hlídat krajkový vzor, přidávat oka, ubírat oka a ještě počítat řady. Většinou pletu u filmů, takže pokud byl film trochu napínavější skončila jsem u párání posledních dvaceti řad, jelikož jsem na některou z věcí zapomněla. I přes párání je z blízka na několika místech viditelná nepřesnost, kterou jsem neodhalila při průběžné kontrole. Půl dílu teda párat znovu nebudu.

DSCF5153

Dalším oříškem pro mě byly záhyby na zadním a předních dílech. Do teď nevím jestli jsem je upletla správně. Přišlo mi, že používám až moc síly ke spletení jednotlivých ok. Ale na jiný způsob, jsem podle popisu v návodu, nepřišla.  Neuškodilo by přidat do návodu pár názorných obrázků.

DSCF5155

V návodu jsem našla také pár nepřesností. Například při pletení průkrčníku se máte řídit tipem na přidávání, kterým je zřejmě myšlen typ na ujímání a podobné nepřesnosti. Ty zřejmě vznikly v průběhu překladu. Na stránkách je k dispozici velké množství návodů zdarma a dokážu si představit člověka co překládá návod pro padesátý svetr a už neví jestli plete hladce nebo obrace :)

DSCF5145

Problém jsem měla asi také u šířky ramen předních dílů. U paní na obrázku navazuje vroubkovaný vzor límce na vroubkovaný vzor na zadním díle, mě to vyšlo nějak širší, takže límec začíná až u výstřihu, a to jsem ubírala a přidávala podle návodu (aspoň doufám).  Přes všechny tyto potíže, jsem ale svetr dopletla a dokonce mi i sedí. A konečně jsem našla využití pro jeden krásný knoflík, který už mi pár let ležel v krabičce.

DSCF5150

Napsat komentář