Jak jsem šila dárek – sukně a top na flamenco

Kolegyně v práci slavila kulaté výročí, tak jsme pro ní chtěli nějaký speciální dárek. Jelikož už delší dobu chodí tančit flameco a stěžovala si, že sukně na něj určené jsou buďto drahé, nebo z nepříjemného materiálu, rozhodli jsem se, že se já pokusím nějakou takovou sukni ušít. Po dvou hodinách strávených prohlížením obrázkových galerií a blogů lidí, kteří už něco takového šili jsem vybrala šestidílnou sukni se dvěma kanýry.

Dalším oříškem bylo vybrat materiál. Podle internetu se na tyto sukně používají speciální polyesterové látky, které jsou většinou k sehnání pouze ve Španělsku, takže jsem nevěděla co za materiál použít. Protože to mělo být překvapení a nemohla jsem si kolegyni naměřit, rozhodla jsem pro nějakou pružnou látku, kde se nějaký ten centimetr ztratí, zároveň jsem potřebovala aby látka držela tvar a nevytahávala se. Po osahání nespočtu materiálů jsem se rozhodla pro matnou plavkovinu (s doplněním lesklou zelenou). Ta je z 80% polyamid a 20% elastan. Látka je určená na nošení přímo na těle, takže by neměla být při tanci nepříjemná.

flamenco4

Můj původní návrh vypadal nějak takhle. Spolu se sofistikovaným výpočtem spotřeby materiálu :)

navrh

Použila jsem jednoduchý střih, který jsem jen okoukala z internetu, tak jsem si ho pro jistotu slepila nejprve z papíru abych se ujistila, že bude vypadat jako sukně.

flamenco3

Sukně je tvořena pouze šesti díly tohoto tvaru.

strih

Na dolním okraji sukně jsou nad sebou dva kanýry, které jsem udělala z kruhů o vnějším průměru 60 cm a vnitřním průměru 20 cm. Na spodní kanýr jsem jich potřebovala necelých šest na vrchní kanýr necelých pět. Řeknu vám, zabere to nějaký čas než ty metry přišijete.

flamenco5

Chtěla jsem sukni zkrášlit ještě šikmými zelenými kanýry, ale ať jsem špendlila jak jsem špendlila, v žádné poloze se mi nelíbili. Tak jsem raději ze zbylého materiálu vyrobila ještě asymetrické  tílko s jedním volánovým ramínkem. Myslím, že bez problémů použitelné i jako vršek k plavkám :)

flameco6

Aby byl kostým kompletní nesmí chybět květina do vlasů zhotovená z odstřižků.

flamenco8

A tady je hotový komplet. Byla jsem trošku v časovém presu, ale zvládla jsem to. Celkem to byl jeden večer vytváření střihu, jeden večer vystříhávání koleček a sukně a tři večery šití a úprav. (za kvalitu fotek se omlouvám, ale nějak se mi nedostávalo lepšího světla)

flamenco7

Dárek se naštěstí povedl a sklidil velký úspěch.

flamenco1

Líbí se mi jak se kanýry při pohybu krásně vlní.

flamenco2

2x reakce na “Jak jsem šila dárek – sukně a top na flamenco”

  1. Eva napsal:

    Ahojte, Hledám střih na sukni a náhodou jsem natrefila na toto vaše dílko. Klobouk dolů…moc se vám to povedlo. Taky jsem šila kostým, ale na arabské flamenko, vím, co času zabere přišívání volánů :-)

  2. Katka napsal:

    paráda! Chystám se ušít si sukni na flamenco, tak jsem ráda, že jsem natrefila na váš článek! určitě se inspiruji :)

Napsat komentář