Jak jsem šila kostýmy – část druhá – puntíkaté šaty

V předchozím příspěvku jste viděli první kostým pro ochotnické divadlo – košili. V dnešním vám ukážu další dva. Tentokrát byl vznesen požadavek na dvoje šaty, měly by alespoň trochu zapadat mezi ostatní kostýmy a zároveň by měli být použitelné na běžné nošení, takže žádné speciální korzety a šněrovačky. Nakonec jsme se dohodli na šatech ve stylu padesátých let, sladěných vzorem puntíčků. Opět jsem zůstala u mojí oblíbené bavlny, tentokrát červené a černé s drobným bílým puntíkem.

dvojsaty1

Děvčata, pro která byly šaty určeny mi sdělila jejich přání týkající se tvaru a velikosti výstřihu, rukávů apod. A já jsem podle nákresu a pomocí střihů na úplně jiné šaty vypracovala nejprve zkušební model ze starého prostěradla a vyzkoušela zda jim bude sedět. (Na fotce pro ukázku jen polovina, druhou už jsem bohužel rozpárala na střih)

dvojsaty2

Když byl zkušební model hotový, rozpárala jsem ho a vystříhala jednotlivé díly z látky. Výsledené šaty by tak měly být stejné jako byl zkušební model.

dvojsaty3

dvojsaty10

K hotovým živůtkům jsem pak přišila kolové sukně a šaty byly na světě.

Tentokrát jsem nedělala šaty s podšívkou, tak jsem se snažila všechny švy zevnitř šatů začistit buď sešitím švových přídavků (falešný francouzský šev) nebo šikmým proužkem.

dvojsaty4

První, černé šaty mají podle přání v živůtku všitou jakoby vykukující košilku. To byla asi nejzapeklitější část. Trvalo mi dlouho než jsem látku naskládala tak, aby vytvořila prostor pro prsa a zároveň nikde moc neodstávala.

dvojsaty7

Myslím, že nápad (ne můj) se zapínáním na červené knoflíčky šatům jen prospěl.

dvojsaty9

Vzadu mají tyto šaty hranatý výstřih.

dvojsaty11

Puntíky snad nemůžou nikdy vypadat špatně :)

dvojsaty8

Původně „motýlové“ rukávky až moc odstávaly, tak jsem je trošku založila.

dvojsaty13

U druhých, červených šatů jsem měla za úkol nařasit je nějak pěkně v oblasti prsou a nařasit ramínka. Opět jsem použila hotový střih, který jsem si podle potřeb upravila. Výsledek mě velmi mile překvapil a mám chuť si podobné šaty ušít pro sebe.

dvojsaty5

Vzadu jsem tentokrát výstřih neudělala žádný.

dvojsaty12

Malý detail knoflíčků.

dvojsaty6

Oboje šaty se zapínají na boku skrytým zipem. Ještě tak dvacatery šaty a možná ho pak budu umět přišít hned napoprvé :)

Zkouška šatů nakonec, myslím, dopadla dobře, i když jsem nebyla stoprocentně spokojená se všemy detaily. Přeci jenom to bylo poprvé co jsem na někoho šila šaty a neměla možnost každou chvíli zkoušet jak mu sedí.

Pokračování v dalším příspěvku. Tentokrát snad i fotografiemi z jeviště.

3x reakce na “Jak jsem šila kostýmy – část druhá – puntíkaté šaty”

  1. Evita napsal:

    Ty červené šaty jsou nádherné! A ano, puntíky v jakémkoli množství :)

  2. Martina napsal:

    Dobrý den, mohu poprosit, z jakého střihu jste vycházela při šití živůtku? Ať hledám, jak hledám, nenacházím. Děkuji…

Napsat komentář