Jak jsem šila kostýmy – část první – košile s fiží

V práci už se rozšířilo, že šiju a tak za mnou začínají chodit lidi, jestli bych jim něco neušila. Nedávno za mnou přišel kolega s tím, jestli bych si troufla na kostýmy pro ochotnické divadlo. Co vám budu povídat, byla to výzva. Navíc kostýmů nebylo moc a nakonec se ukázalo, že dva ze čtyř kostýmů budou šaty, podobné těm co už jsem několikrát šila. Takže jsem jsem nabídla své služby. Prvním úkolem byla košile z cca 18. století s fiží u krku. Měla by mít honosnější vzhled.

Jak už jsem říkala, nejraději šiju z bavlny, tak jsem i pro tuto košili vybrala obyčejné bílé bavlněné plátno a kousek krajky.

kosile10

Střihy pořád sama udělat neumím, tak jsem si upravila zase jeden z Burdy . Vlastně jsem jen rozšířila a prodloužila rukávy a ignorovala postup šití.

kosile6

Zadní díl pod sedlem jsem místo dvou skladů nařasila.

kosile7

Rukávy jsem v hlavici také nařasila.

kosile8

U zápěstí jsem žabičkováním vytvořila pružný pásek, který bude držet objem prodlouženého rukávu nad zápěstím. Manžety jsem úplně vynechala a na okraj nařaseného rukávu jsem jen našila krajku.

kosile3

Nakonec přišlo na řadu fiží. Rozhodla jsem se ho udělat odepínací, aby se košile dala případně použít i k jiným účelům. Tvarů a druhů existuje nepřeberně, vybrala jsem jednoduchý z jednoho dílu.

kosile9

Olemovala jsem ho stejnou krajkou, jakou jsem použila na lemy rukávů.  Místo honosné brože jsem použila honosný knoflík, brož připomínající.

košile2

No a košile je na světě. (Bohužel nemám pánskou figurínu, tak košile visí na malé dámské.)

kosile1

kosile4

Pokračování příště :)

5x reakce na “Jak jsem šila kostýmy – část první – košile s fiží”

 1. Milena Koštálová napsal:

  Prosím o nákres rozložené fíži.Moc děkuji.S pozdravem Milena

 2. Liběna napsal:

  Prosím o střih na rozložené fíži. Děkuji Liběna

 3. Kristýna napsal:

  Prosím o foto/nákres rozloženého fiží.

  Děkuji! Kristýna

 4. Lucie napsal:

  Blahopreji!Ja taky amatersky siji, hlavne detem zavodni kostymy, cim slozitejsi, tim vetsi vyzva.Ted se chystam sit dcerce kostym na choreografii ke klaunikovi a trapila jsem se jak udelat strih na fizi.Diky za bezva typ na strihy, uz mam vybrano a snad se zadari!

Napsat komentář