Jak jsem zase koupila látku bez rozmyslu

Tento článek je zase o jednom z mých impulzivních nákupů. Šla jsem kupovat látku na úplně něco jiného, ale padl mi do oka lehký heboučký úplet, těžko uvěřit, že je ze 100% polyesteru. Hned jsem si z něj představila tričko, ještě jsem nevěděla jaké, ale 80 cm přece musí stačit, ne?

Jelikož spolu s nákupem přišla i vlna veder, nechtěla jsem šít nic složitého.  V jednom loňském čísle Burdy jsem našla triko s dlouhým rukávem (#110 10/2014) které mělo hezky vymyšlený výstřih, tak jsem se rozhodla ho ušít, jen bez rukávů.

DSCF5021

Jak si můžete povšimnout tak 80 cm by nestačilo, kdybych se ohlížela na vzor. Při bližším ohledání je vidět, že na předním dílu je vzor horizontálně, kdežto na zadním vertikálně. To jsou ty moje nápady bez rozmyslu. Naštěstí látka pruží ve všech směrech stejně a vzor je dost rozmanitý na to, aby to nemlátilo do očí.

DSCF4997

Bez rukávů tvořily střih pouze dva díly, přední a zadní. Já jsem ale potřebovala nějak elegantně začistit průramky tak jsem si přidala ještě jeden díl a to podsádku zadního dílu. Vlastně kopii zadního dílu, ale sahající jen pod průramky. U předního dílu nebylo třeba podsádku řešit, jelikož přední díl má horní polovinu zdvojenou, aby z výstřihu nevykukovala rubová strana. Na obrázku je vidět jak sešitý průramek vypadá zblízka z líce.

DSCF5029

Zadní díl jsem sešila na overlocku s podsádkou v průramcích a ve výstřihu, přední díl jen v průramcích. Potom jsem sešila boční švy. Když už jsem takhle pěkně schovala švy mezi podsádku a vrchní díly rozhodla jsem ramenní švy schovat také. Sešila jsem proto jen ramenní švy vrchních dílů a pak jsem v ruce sešila skrytým stehem díly podsádky. Ten steh budu muset na pružných materiálech ještě potrénovat.

DSCF5078

Nakonec jsem pomocí úzkého tunýlku stáhla okraje výstřihu. Tunýlky jsem také sešila skrytým stehem a dvěma stehy přichytila k podsádce aby se neposouvaly.

DSCF5023

Tričko je velice příjemné na nošení i v 38 °C, protože okamžitě usychá :)

DSCF5019

Poznámka pro příště: nejdříve si rozmyslet co budu šít a až pak nakupovat látku.

Mimochodem, z odstřižků jsem si ušila ještě kalhotky, takže látka, ač jí bylo málo, využita na 100 %.

Napsat komentář