Jak ušít kalhotky

Jak jsem už psala, po ušití topu z 80 cm látky mi zbyl ještě kousek látky. Látka mi připomínala materiál, ze kterého mám několikero kalhotek, tak jsem se rozhodla zkusit jedny okopírovat. Kalhotky jsem se pokoušela ušít už dříve, ale pokusy nebyly moc úspěšné. Podle jednoho střihu jsem si vyrobila místo kalhotek objemné bombarďáky a při pokusu okopírovat střih pružných kalhotek na málo pružnou látku, jsem skončila s kalhotkami, do kterých se nevejdu. Následující návod je ale výsledkem pokusu úspěšného.

DSCF5056

Co budete k ušití takových kalhotek potřebovat:

 • látku
  • po předchozích zkušenostech radím vybrat materiál podle materiálu kalhotek, které se chystáte kopírovat (stejně pružnou)
  • na velikost 38/40 stačí kousek o velikosti asi 30 x 70 cm
 • prádlovou gumičku
  • může být s krajkovým okrajem i bez, já jsem spotřebovala necelý 1 metr
 • kousek bavlněného úpletu pro vypodložení rozkroku

Obrys kalhotek které jsme se rozhodli kopírovat přeneseme na papír. Pokud kalhotky nedrží narovnané, je potřeba trochu improvizace (přišpendelní do měkké podložky apod.). Obkreslením kalhotek od švu ke švu získáme většinou dva střihové díly. čára uprostřed předního dílu značí velikost bavlněného vypodložení.

DSCF5044

Díly položíme na látku a s přidáním švových přídavků díly vystřihneme.

DSCF5045

Jak jste si jistě všimli, všechny kalhotky mají v rozkroku ještě jednu, většinou bavlněnou, vrstvu. Ta kopíruje tvar předního dílu. Já jsem tento díl vystřihla ze zbytku bílého bavlněného úpletu, který se na fotce trochu sroloval.

DSCF5046

Vystřižený zadní díl položíme na přední, lícem na líc, a na tyto díly položíme díl z bavlněného úpletu. (Úplet má tu výhodu, že se nepáře, ale já jsem ho, pro jistotu, ze strany, kde nebude přišitý ještě oentlovala.)

DSCF5048

Na overlocku sešijeme díly k sobě. Jak v rozkroku tak na bocích.  Pokud nemáte overlock, bude stejně dobře fungovat klikatý steh nebo dvojitá jehla.

DSCF5049

Takto vyrobený kalhotkový polotovar olemujeme okolo pasu a okolo nohaviček gumičkami. Ty našijeme ve dvou krocích.  Prvním krokem je našití gumičky na lícovou stranu (krajkovým okrajem dovnitř).Gumičky začínáme přišívat vždy v místě švu šijeme klikatým stehem. Při šití jí nijak nenatahujeme. Klikatý steh zajistí pružnost. Pokud má gumička krajkový okraj, směřujeme ho dovnitř od okraje látky.

DSCF5052

Druhým krokem je zahnutí gumičky do rubu a druhé prošití z lícové strany. Tentokrát můžeme použít tříkrokový klikatý steh, který můžete často vidět na kupovaném spodním prádle.

DSCF5053

Přišitím gumiček jsou vlastně kalhotky hotové. Už stačí jen v ruce k sobě přišít konce gumiček, aby se netřepily.

DSCF5058

Jelikož byl tento pokus úspěšný, hned jsem ho několikrát zopakovala. Látka, kterou jsem vybrala na další je hodně lehká, takže se kalhotky okolo gumiček trochu kroutí. Po natažení na tělo se ale gumičky i látka natáhnou a nikde se už nic nevlní.

DSCF5156

11x reakce na “Jak ušít kalhotky”

 1. Jana napsal:

  Super, taky mě to už napadlo, ale zatím jsem to nerealizovala, díky za tip, jak na to :)

 2. Eva napsal:

  Dobrý večer,prosím co jste použila za látku?

 3. ulrika napsal:

  dobrý den ráda bych začla šít ale nevím kde vzít střih na kalhotky ráda bych to zkusila děkuji. Ulrika

 4. Rukodělka napsal:

  Moje první „testovací“ kalhotky jsem šila podle „Budapest panties“ na webu http://www.redheels.eu. Jinak našívání krajky je podle Vašeho návodu, díky za něj!

Napsat komentář