Kimono župánek – s návodem

Když jsem si začala pomalu chystat věci do porodnice, zjistila jsem, že jediný župan, co mám doma je takový ten obří huňatý, který vás sice zahřeje když máte chřipku, ale městnat ho do zavazadla opravdu nechcete, navíc už má svá nejlepší léta za sebou. Původně jsem si chtěla nový župan koupit, ale buď se mi nelíbil materiál nebo cena. A tak jsem měsíc před porodem sebrala všechny síly a župan si ušila. K odhodlání mi dost pomohl tento článek s návodem a velmi jednoduchým střihem.

Abych inspirovala i já vás k ušití takového župánku, připravila jsem pro vás fotonávod v češtině a v centimetrech. Střih je tvořený pouze ze tří základních dílů, které si můžete připravit předem z papíru, nebo si můžete díly nakreslit přímo na látku. K základním dílům pak budete potřebovat ještě několik pruhů látky v kontrastní barvě, které budou tvořit légu, pásek a lemy rukávů. Vzhled dílů  a jejich rozměry jsem se podle původního návodu snažila zakreslit do tohoto obrázku. V rozměrech dílů jsou již započítány švové přídavky 1,5 cm.

Spotřeba materiálu se bude samozřejmě lišit podle velikosti výsledného županu, ale minimálně budete potřebovat 1,5 m 120 cm široké základní látky plus asi 60 cm látky kontrastní. Pokud budete mít látku se vzorem, který budete chtít navazovat, nezapomeňte na to myslet a při nákupu nějaký ten centimetr přidat. Já jsem použila látku, kterou jsem kdysi od někoho dostala, takže přesně nevím co je to za materiál. Strukturou to má asi nejblíž k bavlněnému saténu.

Pokud se vám nechce složitě vypočítávat rozměry jednotlivých částí dílů, můžete se mrknout do následující tabulky. Vzala jsem míry pro konfekční velikosti z Burdy a provedla k nim příslušné výpočty. Župan samozřejmě nemusí sedět přesně na centimetr na tělo, ale doporučuji se raději přeměřit a případně si rozměry upravit na sebe.

Jak velké díly budeme potřebovat máme zjištěno, takže se můžeme dát do stříhání. Jak už jsem psala, já si vystřihla všechny obdélníky rovnou z látky a na ní si pak vyznačila linie k odstřižení. Připravené základní díly vypadaly takto, zadní díl je ustřižený na skladu. Přední díl je dvojitý a rukávy jsou také složené napůl.

Takto vypadají díly rozložené tak, jak budou k sobě sešity.

Základ máme připravený, takže se můžeme pustit do šití. Jako první sešijeme ramenní švy.

Říkala jsem si, že postup je velmi jednoduchý a tak jsem si ho trochu zkomplikovala tím, že jsem u svého županu na všechny švy použila francouzský šev. Nemusela jsem švové přídavky poté nijak začišťovat.

Jako druhé přišijeme k přednímu a zadnímu dílu rukávy. Střed rukávu umístíme k ramennímu švu.

Pak položíme přední díly na zadní, rukávy jsou složené na půl. A sešijeme v jednom sledu rukávy a boční švy županu (červená čára). Podpaží je přesně to místo, kde vám to francouzský šev trochu zkomplikuje :)

Základ županu tím máme hotový a pustíme se do začišťování a zdobení. Jako první je potřeba začistit spodní lem. Já jsem ho pouze dvakrát zahnula do rubu a prošila.

Stříhání pruhu na légu jsem si nechala až po sešití, aby se mi její požadovaná délka lépe měřila. Na légu budete tedy potřebovat pruh látky o šíři 13 cm (finální šířka 5 cm + 1,5 cm přídavky na švy) a o délce vyznačené červené linie + alespoň 3 cm na přídavky.

Díly légy sešijeme k sobě a vytvoříme tak jeden dlouhý pruh látky. Samozřejmě můžete pruh už vystřihnout vcelku, pokud máte dostatečně dlouhý materiál. Na légu jsem používala zbytky bílého polyesterového saténu, který má tendence se dost třepit, tak jsem ho před šitím ještě celý objela klikatým stehem.

V původním článku mají légu ozdobenou výšivkou sněhových vloček. Chtěla jsem také nějaké zdobení a tak jsem se rozhodla vyzkoušet své vyšívací schopnosti a vyšila si na légu alespoň monogram. Dopadlo to lépe než jsem očekávala.

Při vyšívání jsem si légu rovnou sežehlila napůl a přišpendlila jí (lícem k líci) do výstřihu županu.

Poté jsem jí na stroji přišila

a šev sežehlila.

Spodní okraj légy jsem poté přeložila lícem dovnitř a sešila v prodloužení spodního lemu županu.

Po otočení do líc vznikl pěkný ostrý okraj.

Z rubu županu jsem sežehlila švový přídavek légy dovnitř

a vnitřní část légy přišpendlila na místo.

Celý vnitřní okraj légy jsem pak ručně přišila skrytým stehem k županu v místě předchozího švu.

Ve finále není šev z rubu ani z líce vidět.

U lemů rukávů jsem zvolila lehce odlišný postup. Neprodlužovala jsem jimi rukávy, ale pouze jsem jimi okraje rukávů ozdobila. Pruhy látky jsem udělala užší (8 cm) a sešila je do kruhu,

ty jsem pak přišila lícem k rubu spodního okraje rukávu

a zahnula je nahoru. Opět jsem zažehlila švový přídavek dovnitř a skrytým stehem přišila k rukávu.

Teď už zbývalo jen vyrobit pásek, stejně jako légu jsem ho sešila ze dvou pruhů abych dosáhla požadované délky. Opět jsem použila pruh látky široký 13 cm, přeložila ho na půl lícem dovnitř a sešila ho podél delší strany a na jedné kratší straně. Po otočení do líce jsem druhou kratší stranu opět sešila skrytým stehem.

Aby se mi pásek neztrácel, vytvořila jsem v úrovni pasu v bočních švech větší nítěná poutka.

A máme hotovo! Do lázní, na dovolenou nebo jen tak na doma. Ušijte si také jeden.

Mimochodem, pokud šijete velikost podle obvodu prsou a máte dvakrát tak větší břicho, do županu se vám nevejde :)

 

10x reakce na “Kimono župánek – s návodem”

 1. Monika napsal:

  Děkuji za návod, vypadá dobře. A ta poslední fotka je super, díky, že jsem se mohla od srdce zasmát :))).

 2. Eva napsal:

  Po dvou hodinách hledání jsem našla Váš návod na kimono župánek.Krásně vysvětlený postup, míry. Super a děkuji moc. Předpokládám, že už se do kimonka vejdete :D Hodně zdraví Vám i miminku :)

 3. Romana Konková napsal:

  Zdravím, já bych si ušít žádný župan nedokázala, ani teplý ani lehký. Ale před pár dny jsem objednala tady pěkně huňatý: https://miorio.cz/224-hunate-zupany a jsem na něj zvědavá.. :-)

 4. Paji napsal:

  To je krása :)

 5. Kateřina napsal:

  No to je přesně to, co mi do porodnice chybí! Jaký prosím doporučujete materiál?

 6. župan napsal:

  Taky mě fascinuje, že někdo dokáže ušít tak nádherné věci. Pro mě to není. Zkoušela jsem šaty a výsledek nic moc. Tak po nějakém pokukuju. Líbí se mi tady – https://larond.cz/new-products a cena není nijak závratná. Tak raději koupím.

 7. Z jaké látky jste šila? napsal:

  Z jaké látky jste šila, prosím?

 8. Mlha napsal:

  Díky moc za návod. Chtěl jsem župan do sauny, ale ty „originální“ byly pro mě finančně nedostupné:
  https://www.terve.cz/cs/kilty-a-zupany
  Manželka tedy sehnala látku (len s bavlnou) dokonce chytla 50%ní slevu a dle tohoto návodu mi župan ušila. Díky moc.

 9. Petra napsal:

  Dobrý den, neměl by být přední díl širší, aby šel zupan dobře zavinout? Chtěla bych ušít z teplé látky pro dítě, ale tak aby se pořádně zachumlalo. Půjde to? Z fotek to není moc vidět. Dekuji za info

Napsat komentář