Malé zelené

Abych měla víc kousků oblečení na střídání, pustila jsem se rovnou do dalších šatů. Původně tedy bylo v plánu opět delší tričko, ale když mi to tak pěkně vyšlo, tak proč ne rovnou šaty.

Abych si trošku ulehčila práci s hledáním vhodného střihu, podívala jsem se do šatníku na trička, která jsem šila a která by mohla být v prodloužené verzi vhodná. Našla jsem jedno velmi jednoduché,co jsem šila v několika verzích. Je  ušité podle staršího Burda střihu.

Střih už jsem měla obkreslený a vystřižený, takže už stačilo udělat jen pár úprav.

Zadní díly jsem spojila do jednoho, ten šev běžící přes záda se mi tam nikdy moc nezamlouval. Zatím tričko obleču bez problémů i přes břicho, ale časem to bude chtít víc místa, proto jsem se rozhodla přední díl rozšířit a udělat na něm pár sešitých skladů, které budou níže volné.

Takovou úpravu střihu jsem dělala poprvé, takže jsem si ten papír přeskládala několikrát, než jsem dosáhla požadovaného tvaru, ale povedlo se.

Nakonec se na látku (1 metr) díly vešly tak krásně, že se daly prodloužit akorát do délky šatů.

Všechno mi to tak krásně šlo, dokud jsem nezačala se šitím. Materiál co jsem si koupila se jmenoval bambusový úplet. Před koupí jsem si nepřečetla složení  a když dorazil, zjistila jsem že je víc polyesterový (73 %) než bambusový, ale na omak je heboučký a hezky splývavý. Nicméně šije se z něj příšerně.

Vyzkoušela jsem snad všechny jehly co mám v šuplíku, ale se žádnou nechtěl můj stroj spolupracovat. S některýma vynechával pouze pár stehů, s některýma nedělal stehy žádné. Overlock jakž takž spolupracoval, tak už jsem vymýšlela, jak budu šít záševky na něm nebo v ruce, ale nakonec mě napadl spásný nápad. Zkusit trik na šití jemných látek – šití přes hedvábný papír.

Pořád to nebylo to nejlepší na světě a musela jsem pak ty kousky papíru zase vytrhávat ze švů, ale svůj úkol to splnilo

a záševky držely pohromadě.

Po vyžehlení to vypadá ještě lépe.

Nejhorší část jsem měla za sebou, ale potřebovala jsem na normálním stroji ještě začistit okraje výstřihu. Tři vrstvy látky rovným stehem odmítal stroj i s papírem, naštěstí alespoň klikatý steh prošel. Bohužel na jednom z předních dílů se mi v půlce přetrhla nit. Vypárat a šít znovu nepřicházelo v úvahu, bála jsem se, že se látka šitím poškodí a už nepůjde sešít vůbec, tak mám ve výstřihu takovýto nehezký šev, který zřejmě zase jen já :)

Zbytek švů už bylo naštěstí proveditelných a overlocku. I tak bylo potřeba švy v místech s několika vrstvami látky vylepšit ještě ručním švem.

Okraje otevřených rukávů a spodní lem jsou začištěné pouze klikatým stehem, kdy se látka při šití natahuje a měla by se tak navlnit. S tím stroj problém neměl, jen to vlnění není tak výrazné jako na jiných materiálech.

Jsem ráda, že jsem si nevybrala střih složitější na šití, to bych to tričko taky mohla odložit na neurčito. Každopádně jednoduché šaty co jsem ušila mě až překvapily, když jsem si je oblékla.

Jsou velmi příjemné na dotek a vypadají také moc krásně. Ve skutečnosti je ta zelená ještě trošku zelenější. Při pohledu na figurínu mám dokonce pocit, že budou bez problémů nositelné i bez břicha. Klidně bych brala ještě jedny takové v jiné barvě, ale nejsem si jistá, že chci z tohoto materiálu ještě někdy něco šít.

1x reakce na “Malé zelené”

  1. Jsou moc krásné a nosila bych je i po těhotenství. napsal:

    Věrka

Napsat komentář