Moje první maxišaty

V loňském dubnovém čísle časopisu BurdaStyle se mi zalíbily rozevláté maxišaty v boho stylu, jen jsem je na loňské léto nějak nezvládla ušít.

Když jsem si ale letos začala plánovat letní těhotenský šatník, hned jsem si na ně vzpomněla. Na břiše jsou nabírané a sukně je hodně volná, takže by se pod ně měl vejít i ten největší pupík, no až pupík splaskne, tak by měly být také nositelné. Jelikož jsem si tyto šaty naplánovala ještě když bylo chladno, měla jsem dost času na výběr látky. Doporučované byly lehké splývavé materiály, v létě samozřejmě nechcete nic hřejivého :) Napadl mě šifon, ale ten bývá dost často průhledný a při té spotřebě materiálu bych sukni opravdu dvojitě dělat nechtěla. Také jsem si nebyla jistá jestli chci šaty dvoubarevné, se vzorem, nebo úplně jednobarevné. Nakonec mě při procházení stránek s látkami zaujal microsatém s etno vzorem (na obrázku vlevo).

Microsatém splňoval všechny požadavky – je lehký, chladivý, není průhledný a potisk se mi moc líbil. Navíc je z umělého vlákna, takže se vůbec nemuchlá a rychle schne. Doporučená spotřeba látky byla 3,9 m při šíři látky 135 cm na šaty bez vzoru.  Z doporučené metráže mi většinou velký kus zbyde a microsatén byl široký 150 cm. Zakoupila jsem tedy 3 m a doufala, že mi to vyjde.  Nadějí mě naplňoval i tento článek od slovenské blogerky, která sice šila šaty bez vzoru, ale stačil jí také o dost menší kus. Ještě musím dodat, že jsem si spotřebu dost snížila i tím, že jsem délku sukně zkracovala o 10 cm, nějaké výhody ta moje výška přece jenom má :) Nakonec jsem všechny díly i s ohledem na vzor na látku napasovala. UF!

Na živůtek jsem si raději udělala zkušební střih. Většinou mi střihy z Burdy sedí, ale jeden nikdy neví, zvlášť když se mi teď proporce trochu změnily. Pod prsy se mi zdálo, že to trochu plandá, tak jsem díly maličko upravila.

Žlutou borduru na látce jsem nechtěla použít na spodní okraj sukně, protože je sukně do obloučku a myslela jsem si, že by na té jásavé žluté bylo dobře vidět jak se zužuje. Tak jsem se rozhodla borduru použít na légu pod prsy. Otázkou bylo, jestli chci žlutou nebo tmavě modrou. Nakonec vyhrála žlutá.

Vnitřní vrstva živůtku je dvojitá a díky menšímu množství materiálu už jsem jí stříhala vzor nevzror, hlavně ať se to na tu látku vejde.

Na co jsem ale pyšná je, jak se mi povedlo sesadit vzor ve skladech na předním díle sukně

a u skrytého zipu na díle zadním. Samozřejmě, že většina lidí si toho nevšimne, ale já se tím kochám pokaždé, když mám ty šaty na sobě. Já si toho totiž od jisté doby všímám všude, o křivě sešitých proužkovaných šatech, co měla na sobě jedna paní v autobuse se mi snad bude i zdát :)

Šaty jsou velmi pohodlné a všichni mi je všude chválí, ale mají jednu malou nevýhodu. Hrooooozně hluboký výstřih. Najít podprsenku, která by z nich nevylézala byl pro mě trochu problém a mám pocit, že pak zase vylézalo něco jiného :)

Ušila jsem si proto ještě dva úzké pásy z úpletu, které do šatů nosím, není v nich takové vedro a nikde nic nevykukuje.

Z boku mám trošku problém s návazností proužků légy, ale bohužel to na ten vzor na látce lépe napasovat nešlo. Naopak jsem chtěla trochu posunutý vzor u bočních godetových dílů, když už tam jsou, ale na látce mi to rozložení vyšlo tak, že téměř dokonale navazují na vzor na předním i zadním díle, takže ani nepoznáte, že tam nějaké díly vsazené jsou.

PS: břicho se do nich i po dvou měsících pořád vejde. i když už se nad bříškem trochu krčí :)

4x reakce na “Moje první maxišaty”

 1. Renata Spáčilová napsal:

  Nádherné. Moc Vám sluší a vybrala jste si úžasnou látku. Renata

 2. Alena napsal:

  Nadhera! Strasne moc Vam slusi!!!

 3. A. napsal:

  Tesim se, az budete sit kojici veci! Bojuju s tim, ze pri kojeni nemam co na sebe:-) Nejake kojici tricka vlastnim, ale to se obvykle hodi jenom na hriste a ja bych rada taky nekdy vypadala trosku k svetu:-)

 4. Eliška Ella napsal:

  Ty jsou absolutně nádherné a vy jste opravdu nadaná :) Já mě už začíná být bříško také pomalu, ale jistě vidět a už vybírám těhotenské šatičky. Moc mne zaujaly ty první tady https://nerio.cz/28-saty Chtěla jsem se zeptat, jestli byste si poradila s takovýma? Ale myslím si, že 100% poradila :)

Napsat komentář