Návod na bavlněné kalhotky

Včera oslavil můj blog svůj první rok. Já jsem jsem poslední dobou se psaním článků ale nějak zahálela. Jednak jsem šila jen nějaké rychlovky, jednak mám rozešitých několik složitějších věcí, které dodělávám postupně a psát o nich budu až budou hotové. Myslím, že další rok bude opět plný šatů, oblečení a snad i nějakých těch návodů. V lednu jsem také došila svoje svatební šaty, ale na článek si musíte počkat do července :) Také jsem se přihlásila do nultého ročníku Festivalu šití, ale ještě jsem si ani nekoupila látku, tak nevím jestli to do konce dubna vůbec stihnu. Nápad už mám, teď ho jen uskutečnit.

Na roční oslavu tu mám zase jeden dlouhý fotonávod. Na facebooku jsem začátkem roku naslibovala návod na bavlněné kalhotky, které jsem si vyráběla, tak tady konečně je. Snad bude srozumitelný i pro začátečníky.

Budete na ně potřebovat pouze látku a nitě. Šít můžete na overlocku, dvojitou jehlou nebo klikatým stehem = pružným švem.

DSCF5955

Podrobněji k materiálu: Já jsem použila bavlněný úplet s příměsí elastanu (95% bavlna, 5% elastan). Můžete najít bavlnu i s jinými elastickými vlákny jako je spandex nebo lycra. Stoprocentně bavlněný úplet má bohužel tendenci se při nošení vytahávat a nevracet se zpátky, dokud ho nevyperete, tak bych ho raději nepoužívala.

Dříve jsem používala i na šití pružných materiálů obyčejnou nit a často se mi stávalo, že i když jsem šila pružným švem, po několikátém natažení švu některá z nití praskla. V galanterii mi poté doporučili  nit vhodnou pro šití spodního prádla, která také trochu pruží a tak se nepřetrhne tak lehce, určitě je to znát.

Než se pustíme do šití, je třeba si vyrobit střih. Já jsem obkreslila jedny kalhotky ze skříně, které mají podobné složení a dobře mi sedí. Zadní díl jsem obreslila vcelku jednoduše.

DSCF5957

Při obkreslování se vám můžou kalhotky pohnout, tak je vždy dobré zkontrolovat zda máte díl souměrný z obou stran. To uděláte lehce, přeložením dílu napůl. Jako střih můžete použít i tuto polovinu dílu položenou na přehyb látky. Já jsem si vystříhla díl celý abych hezky viděla jaký bude na dílu vzor.

DSCF5959

Obkreslování předního dílu už chce trochu kreativity, ale také to není nic složitého. Může vám také pomoci našpendlení napnutých kalhotek přes papír třeba do korkové podložky a následné obkreslování.

DSCF5960

Měli byste skončit s něčím takovým. Ten malý kousek je vypodložení do rozkroku a je to vlastně jen zdvojená spodní čast předního dílu. Je také ale možné, že jsou vaše kalhotky ušity jinak, pak můžete mít díly jiné. Každopádně si prohlédněte jak jsou ušité, bude vám to sloužit jako předloha při šití.  Pokud už předlohové kalhotky nehodláte dále nosit můžete je také rozpárat a to co dostanete, použít jako střih.

DSCF5961

Když máme hotový střih, můžeme se dát do stříhání. U látky na obrázku moc nezáleží na vzoru, takže se při pokládání stihu orientujeme jen směrem vlákna a pružnosti. Bavlněný úplet vám bude většinou pružit více na šířku než na délku. Když se podíváte na látku hodně zblízka uvidíte na látce sloupečky úpletu, jako na pleteném svetru, jen o dost menší. Tyto sloupečky by měli jít na střihu od shora dolů. Při natažení do stran by měla látka nejvíce pružit.

DSCF5962

Jelikož jsem střih obkreslovala, přesně podle okrajů a švů, musím při stříhání myslet na švové přídavky.

DSCF5964

Na horním okraji kalhotek jsem nepřidávala, protože jsem se rozhodla udělat kalhotky trochu jinak, než byla udělána předloha. Místo gumy do pasu, jsem ustříhla ze stejného materiálu (v jiném vzoru) pruh cca o dva centimetry kratší než je vrchní okraj dílu. Tento pruh gumu nahradí a zároveň vytvoří vyšší pas.

DSCF5966

DSCF5967

Když máme vše nastříháno  a připraveno, můžeme se pustit do šití. Prvním švem k sobě přišijeme všechny díly. Přední a zadní lícem k sobě a na něj lícem díl do rozkroku.

DSCF5968

Jak jsem již zmínila v úvodu, k šití můžete použít overlock, dvojitou jehlu nebo klikatý steh. Já použila na všechno dvojitou jehlu.

DSCF5970

DSCF5971

Po sešití natáhneme vypodložení rozkroku na přední díl, zahneme jeho okraj a z líce ho přichytíme k přednímu dílu.

DSCF5972

DSCF5973

Nyní je potřeba olemovat okraje nohaviček. To dělám tak, že prostě zahnu švový přídavek dovnitř a prošiju. Já to udělala z líce dvojitou jehlou, ale dobře bude vypadat i trojitý klikatý steh.

DSCF5974

Zde můžete vidět, kde všude jsem lemovala okraje.

DSCF5975

DSCF5977

Při šití se mi díl vypodložení ohnul trochu více než vrchní látka a zůstal mi tam trčet kousek látky, ten jsem pouze odstřihla. Díl byl totiž dobře přichycený ve švu a nebylo třeba ho přišívat znovu.

DSCF5978

Dalším krokem je přišití pásku. Jelikož je o kousek kratší než vrchní okraj dílu, musíme ho při šití mírně natáhnout. Nejprve jsem si ho na okrajích a vprostřed našpendlila.

DSCF5979

A pak při šití pásek natahujeme, aby byl stejně dlouhý jako spodní díl.

DSCF5980

Po přišití se bude šev trošku kroutit.

DSCF5981

Ohnu ho proto dolů a ještě jednou ho prošiju kousek od švu. Jednak to bude vypadat lépe, jednak mi bude švový přídavek držet pěkně dolů.

DSCF5982

DSCF6136

DSCF5991

DSCF5984

I když použijete pružnou nit a pružný šev, může se vám při nošení stát, že se šev natáhne ví a na okrajích vám jedna z nití uteče a kus švu se vám vypáře. Ano vlastní zkušenost, u některých kalhotek se mi pářou na bocích lemy.

DSCF6135

Dá se tomu předejít tak, že každý šev  a lem po sešití a před odstřižením nití natáhneme ve směru pružnosti látky. Nitě ve švech se tak natáhnou a při oblékání už nebudou utíkat. Otestováno.

DSCF5983

Pak už zbývá jen sešít boční švy, začistit všechny vyčuhující nitě a máme hotovo.

DSCF5985

Následuje pár detailních fotek hotových kalhotek.

DSCF5987

DSCF5988

DSCF5990

DSCF5991

DSCF5992

DSCF5993

Jsou velmi pohodlné a příjemné, můžu jenom doporučit :)

10x reakce na “Návod na bavlněné kalhotky”

 1. Lida napsal:

  Parádní,seženu látku a pustím se do toho :-)

 2. Monika napsal:

  A nevytahují se okraje kolem nohou? Resp. drží dobře tvar, zařezávání apod.?

  • nitě_všude napsal:

   Šila jsem je podle kalhotek, které jsou mi pohodlné a stejně pohodlné jsou i ty ušité. Během nošení se samozřejmě trošičku vytáhnou, ale není to nic, co by ovlivňovalo nošení, jako u běžného oblečení.

   • Monika napsal:

    Děkuji za odpověď. Ptám se, protože jsem vzdala dva pokusy s našitím gumičky… tak těm gatím dám asi ještě jednu šanci ;).

    • nitě_všude napsal:

     No moje dva první pokusy dopadly taky dost špatně. Třetí už byl nositelný a další už další už ráda nosím. Ale stejně to pořád není dokonalé :) Tak přeji ať se třetí pokus také podaří.

 3. Tereza napsal:

  Perete ten úpletový materiál (BA+5%elastan) před šitím? Četla jsem, že se srazí, tak jsem ho vyprala. Získala jsem zakroucenou nudli, kterou jsem k rozumu přivedla žehličkou jen s notnou dávkou trpělivosti. Materiál se opravdu trochu srazil (píšou 10%, ale spíš míň, mých třicet cm se srazilo cca o 1-2cm).

  • nitě_všude napsal:

   Většinou ho peru, ale jen v ruce – do horké a pak do studené vody a vyždímat v pračce. Okraje jsou pořád zkroucené, ale rozhodně ne tolik, jako když to vyperete rovnou v pračce.

   • lucijena napsal:

    Peru v pračce, osvědčilo se mi pověsit na šňůru a kraje si srovnat a sepnout k sobě těmi pidi kolíčky na šití. Není to dokonalé, ale po uschnutí jsou kraje skoro rovné a i žehlení je jednodušší, nemusím pořád opravovat zarolovaný okraj.

 4. Kamila napsal:

  Pááááni vypadá to super, aji mě to láká, ale zatím občas s úplety bojuji :D

 5. Patrície napsal:

  Díky moc. Jsem začátečník a hledám inspiraci na šití. Tohle se mi fakt líbí. Můžu se zeptat, jestli jste třeba takhle dělala krajkové? Hodně se mi líbí ze stránek http://www.nerio.cz. A tak nevím, jestli si je koupit tam, nebo nějakým způsobem to okoukat a ušít si své?

Napsat komentář