Pánské boxerky – fotonávod

Můj drahý si ke konci loňského roku postěžoval, že je složité sehnat pohodlné spodní prádlo z dobrého materiálu.  Každý model a každý výrobce má lehce odlišné velikosti a když už se nějaký vhodný model najde buď ho přestanou vyrábět nebo je nesnesitelně drahý. Vyžádala jsem si tedy jedny starší boxerky, které vyhovují střihem a velikostí a zkusila je okopírovat. Výsledek vidíte zde.

Testovací várka trenýrek úspěšně prošla zkoušením, byly vylepšeny jejich mírné nedostatky a tak se s vámi mohu podělit o proces výroby finálního modelu, který je prý skvělý.

Co jsem všechno použila:

 • předlohu – ozkoušený model boxerek
 • střihový papír (zde zbytky balícího papíru od vánoc)
 • látku – já šiju z mého oblíbeného dětského úpletu (95 % bavlna, 5 % elastan), na boxerky velikosti L mi běžně stačí 40 cm šíře 150 cm. Před šitím ji peru, aby se nové trenýrky po prvním vyprání nesrazily.
 • gumu do pasu šíře 3 cm – testovací várka měla gumu širokou jen 2 cm a to prý není úplně ono
 • šicí stroj a jehlu pro šití elastických látek (stretch), případně overlock
 • nit

Jako první jsem si vyrobila podle předlohy střih. Pružné oblečení se všeobecně špatně obkresluje, protože jen co ho natáhnete do správné polohy, zase se rychle zpátky smrští a pak nevíte, která čára je ta správná. Objevila jsem na to na internetu takový zlepšováček. Díl který potřebujete obkreslit si pomocí špendlíků a nějaké měkké podložky (v mém případě gauč) pěkně natáhnete do požadovaného tvaru.

Mezi podložku a oblečení, které kopírujete, vložíte papír a dírky po špendlících v papíru můžete rovnou pospojovat v díl střihu.

Pokud chcete můžete do střihu rovnou zahrnout švové přídavky (1 -1,5 cm), přídavky na záložky (2 cm) a záložku na gumu (2,5 – 3,5 cm, podle šíře gumy).

Boxerky, které jsem obkreslovala mají střih tvořený pouze dvěma díly. Dva stejné boční a dvouvrstvý díl přední. Boční díl jsem obkreslovala pomocí špendlíků na dvakrát, protože sešité trenýrky do tohoto tvaru nenatáhnete. Samozřejmě můžete předlohu rozpárat a jednotlivé díly použít rovnou jako střih, já jsem ale nechtěla ty původní zničit, takže jsem se je snažila co nejpřesněji obkreslit.

Pokud budete mít stejný díl jako já, doporučuji vyznačit si na střihu a následně na látce, která část patří dopředu a která dozadu, předejdete pak situacím, kdy vám to při sešívání nějak nelícuje a netušíte proč.

Při překreslování střihu na látku nezapomeňte přidat přídavky na švy a na záložky, pokud už je nemáte zahrnuty ve střihu. Hlavní díl stříhám rovnou z dvojité látky, díly potřebujeme totiž dva.

V tomto konkrétním případě jsem potřebovala použít širší gumu než pro kterou jsem udělala střih tak jsem přidala látku na širší záložku, stejně tak jsem chtěla trošku širší záložku na nohavičkách. Ostatní švové přídavky už mám zahrnuty ve střihu

Přední díl boxerek stříhám částečně na skladu látky. Tento díl budeme také potřebovat dvakrát. Šiju totiž model, kde jsou všechny švy na předním dílu schovány uvnitř. Myslím, že by byly trenýrky nositelné i s jednovrstvým předním dílem, ale skoro všechny prodávané trenýrky ho mají vypodložený. U testovacího modelu jsem pro vypodložení použila tu samou látku  jako na trenýrky, ale prý to pak bylo moc tlusté, takže u dalších modelů už používám na vnitřní vrstvu jen tenký úplet.

Na celé trenýrky jsou tedy potřeba pouze čtyři díly látky. Vše je připraveno, tak hurá na šití. Jelikož mám k dispozici overlock, sešívala jsem většinu švů na něm, ale jak už jsem psala dříve, úplet je možné šít na normálním stroji klikatým stehem a švový přídavek pak sestřihnout.

Jako první sešijeme část předního dílu obou vrstev lícovou stranou dovnitř.

Výsledný tvar po sešití vypadá nějak takto:

Přední díly teď musíme přišít k hlavním bočním dílům, tak aby byly švy schované uvnitř. To je asi ta nejzapeklitější část.

Postup jsem zvolila následující, nejprve jsem přišpendlila vrchní stranu předního dílu k jednomu z bočních, lícem k líci.

Díly jsem pak na normálním stroji v kraji švového přídavku sešila k sobě, aby se mi neposouvaly. Můžete i v ruce sestehovat.

Ke stejnému švu jsem přišpendlila vnitřní vrstvu předního dílu, lícem k rubu bočního dílu.

Všechny tři vrstvy jsem pak k sobě přišila na overlocku, tím jsem zároveň sestřihla švový přídavek s předchozím švem/stehováním.

Tím jsem měla hotovou jednu stranu. Jak vidíte na obrázku, šev leží uvnitř, mezi vrstvami předního dílu.

To by tak složité nebylo, teď přichází na řadu druhá, trošku složitější část. Vrchní vrstvu předního dílu přišpendlíme a následně přišijeme/přistehujeme jako v prvním případě, k druhému bočnímu dílu, opět lícem k líci.

A jak to teď sešít aby byl šev uvnitř?

Musíme si z celých trenýrek udělat takový sendvič, u kterého budou vrchní vrstvy tvořit rubové strany předních dílů. Oba boční díly jsem nejprve srolovala do ruličky užší než je přední díl.

Obě vrstvy předního dílu jsem pak přitiskla položila na sebe. Z jedné strany …

… a z druhé strany

Volný bok vnitřní vrstvy předního dílu a sestehovaný šev k sobě teď přišpendlíme. Šev opět tvoří tři vrstvy látky. Vrchní vrstva předního dílu, lícem k líci bočního dílu (srolovaný) a vnitřní vrstva předního dílu, lícem k rubu bočního dílu.

Nyní můžeme poslední šev přední části sešít. Dávejte pozor, abyste při sešívání vrstev nepřichytili i boční díly, které jsou srolované uvnitř.

Overlock opět švový přídavek sestřihl, pokud šijete cikcakem, ustřihněte ručně nůžkami.

Nyní můžeme celý tento balíček rozbalit. Prostě vytáhneme oba boční díly spodním nebo vrchním otvorem a dostaneme díl trenýrek se švy schovanými uvnitř dvojitého předního dílu.

Dalším krokem je sešití zadního švu.

Už to začíná vypadat jako trenýrky, že?

Posledním šev je šev v rozkroku. Trenýrky obrátíme naruby. Sešpendlíme rozkrok, tak aby nám seděl středový šev předního dílu se zadním středovým švem.

A sešijeme. Po otočení do líce máme hotový základ.

Úplet se sice netřepí, ale když už ten overlock mám, tak jsem s ním neobšít ještě okraje nohavic a pasu.

Nyní už zbývá jen všít gumu a začistit okraje nohaviček. Délku gumy jsem změřila podle původního modelu.

Ustřihla jsem jí o centimetr delší a překrývající se konce gumy jsem sešila cikcakem.

Gumu jsem pak položila půl centimetru pod okraj pasu

A látku spolu s ní přeložila dovnitř boxerek.

Celý okraj jsem pak pod gumou po celém obvodu přišpendlila. Obvod gumy je užší než horní obvod boxerek, takže bylo potřeba jí na již přišpendlených místech lehce nařasit, aby se dala všude rovně přišpendlit.

Stejně jsem musela tunýlek pro gumu posouvat i při konečném přišívání. Gumu samotnou jsem neprošívala, okraj látky jsem přichytila těsně pod gumou, proto jsem přidávala jen o půl centimetru látky víc, než je šíře gumy.

Na rubu nepřečuhuje žádný volný okraj látky a guma se v tunýlku volně pohybuje.

Jelikož stále nevlastním coverlock, který pěkně a pružně prošívá, hledala jsem kromě cikcaku nějaký hezčí steh. Steh dvojitou jehlou je sice pěkný, ale musím uznat, že na často natahované švy ne tak úplně vhodný, když se totiž přetrhne spodní nit, vypářou se vám lehce obě řady stehů. Nakonec jsem na svém stroji našla nějaký šev, který se mi zamlouval, netuším jak se jmenuje a šije se vcelku pomalu, protože se jehla musí vracet, ale krásně pruží a vypadá velmi pěkně. Jedinou nevýhodou tohoto stehu je, že takhle vypadá pouze z vrchní strany, což může být při šití lemů někdy nepohodlné, protože nevidíte, kde přesně máte okraj látky.

Stejným stehem jsem obšila i okraje nohaviček, u kterých jsem okraj zahnula 2 cm do rubu

Hotový výrobek můžete obdivovat na fotkách níže. Prý splňují všechny požadavky. Mám radost že se povedly, ale budu jich muset tím pádem ušit ještě několikero :) Manekýn bohužel nebyl nadšený z představy focení se ve spodním prádle, takže fotky jen v plochém stavu na stole.

Kdyby vás zajímalo na kolik vás takové trenýrky vyjdou, zde je malá kalkulace.

Látka cca 105 Kč (bavlněný úplet 259 Kč za metr)

Guma 25 – 45 Kč  (pruženka hladká 3 cm – 30-50 Kč za metr)

Plus odstřižek tenčího úpletu, pokud nemáte, mám vyzkoušeno, že přední díl se vejde na látku bez problémů dvakrát.

Pokud šijete častěji, nitě doma určitě nějaké máte a rozhodně spotřebujete méně než jednu malou špulku.

Balení jehel pro šití úpletu vyjde na 50 – 100 Kč, záleží na výrobci a prodejci. Budou se hodit určitě i na něco dalšího. Před šitím doporučuji vyzkoušet na zbytku látky, jak jehla spolupracuje s materiálem, který jste vybrali.

Doufám, že pokud se mým návodem inspirujete, vše vám půjde pěkně od ruky vy i vaší drazí budete spokojeni :)

17x reakce na “Pánské boxerky – fotonávod”

 1. Monika napsal:

  Inspiruju, děkuju:). Gauč máme, jdu na střih:). Podobné reklamace a žádosti mám totiž taky… Jakou gramáž látky cca používáte? Nevytahají se časem (95%/5%)? Dětských úpletů pár mám, ale asi by medvídci, sloníci, nebo berušky neprošly :-D. Se zahnutím lemu u pasu okolo gumy a prošitím z lícu právě bojuju, zvlášť na pružných látkách – aby se guma neprošila, ale aby nezůstalo moc látky… Pokud to výrobek jen trochu dovolí prošívám tříkrokým cikcakem z rubu, ale bohužel to není tak často, jak bych (já i mé nervy) chtěla.

  • nitě_všude napsal:

   To mám radost, že se návod líbí. Úplet má většinou gramáž 200-240g/m2, záleží na výrobci. Z toho silnějšího se mi asi šije nejlépe, méně se kroutí. Medvídci a sloníci budou určitě vhodní na zkušební model, já ho dělala ze žluté látky s puntíky :) Pokud bojujete s prošíváním z líce, doporučuju si to opravdu dobře odměřit a našpendlit (nebo i nastehovat v ruce). Klidně i nakreslit z líce čáru, podél které budete šít. Trojitý cikcak, ale myslím vypadá stejně i z rubu, tak by se dal šít i z rubové strany. Při prošívání se mi úplet také lehce navlní, ale když není příliš vytahaný, žehlička to lehce spraví a pak už je ten lem rovný. Tak přeji pevné nervy a ať se zadaří.

   • Monika napsal:

    Jo děkuji, myslela jsem si i na menší gramáž, zkusím takhle, střih by už byl. A to je dobrý nápad, ty sloníky na zkušební fakt použiju, to bude „překvapení“ :))). Co říkal drahý na žluté puntíky?
    JJ tříkroký právě šiju z rubu, kde na to vidím, jenže on ne na všem vypadá dobře :(.

    • nitě_všude napsal:

     Žluté puntíky byly opravdu nehezké, ale jako testovací verze posloužily naprosto skvěle. Na doma prý i použitelné :) Na takových trenýrkách by mohl vypadat obstojně i obyčejný hustší cikcak, když nebude k dispozici nic jiného. Minimálně splní účel.

 2. Petra napsal:

  děkuji Vám moc za návod, konečně mám chuť se do šití boxerek pustit.-) manžel mě s tím pořád otravuje, at nešiji jen na děti.-)

 3. Dagmar napsal:

  Perfektní návod, moc děkuji. :-) Již dlouho o jsem o boxerkách přemýšlela, ale nenašla jsem odvahu. Prosím, jakou gramáž máte toho slabšího úpletu na podložení předního dílu? Moc děkuji. Pohodový víkend. D. :-)

 4. Jadviga napsal:

  Super návod. O šití boxérek již dlouhou dobu přemýšlím, doma tyto reklamace také mám. Nevím jak u Vás,ale u Nás boxérky za 250,- se po druhém praní začnou párat v rozkroku…). Mohu se zeptat, jakou niť používáte v overlocku?

  • nitě_všude napsal:

   Jsem ráda, že se návod líbí. Nitě do overlocku jsem koupila v Lidlu, jsou určené pro overlock, ale žádné speciální asi nebudou :) Jinak trenýrky prošly už mnohokrát pračkou i sušičkou a pořád drží.

 5. Renata napsal:

  Dobrý návod, pokusila jsem se napodobit vyrobení střihu pomocí špendlíků, jak to popisujete, ale asi jsem nešika, pak se to nějak stáhlo a výsledné boxerky byly malé. Koupila jsem střih, ale to byly zase trenýrky.Kdybyste ten Váš střih zvětšila, aby se dal vytisknout na A4, to by mi moc pomohlo. Nevím, jestli je to možné.

 6. Petra napsal:

  Dobrý den, pěkně a srozumitelně udělaný návod. Určitě vyzkouším. Děkuji za inspiraci. Akorát tu sedačku mám koženou…:) :) :)

 7. Mirka napsal:

  Dobrý den, už delší dobu přemýšlím, že se do trenýrek také pustím a vy jste mi dodala tu pravou chuť. Střih mám už dávno, jen ještě koupit látku. Děkuji za krásný návod….:)

 8. Jarmila napsal:

  Dobrý den, moc děkuji za tip pro krásný pružný steh. Dvojjehla se mnou skutečně nekamarádí a tříkroký rovnosteh je na jemnějších látkách nepoužitelný, protože mi vtlačuje materiál do šicí desky. Boxerky jsou moc hezké, gratuluji a děkuji za všechny užitečné tipy a návody.
  Krásný den všem! :)

 9. Madla napsal:

  Dobrý den,jste velice šikovná. Já doma nemám šicí stroj,ani neumím šít. Pro svému mužskému boxerky koupím. Musí být pohodlné z kvalitního materiálu nejlépe z bavlny. Na internetu na webových https://www.zijzivot.com/e-shop/boxerky-trenky/stránkách jsem jedny boxerky objevila . Přeji hezký den. Madla

 10. Marina napsal:

  Zdravím,jste velmi šikovná. Já doma nemám šicí stroj,ani neumím šít. Svému mužskému boxerky kupuji. Musí být pohodlné z kvalitního materiálu nejlépe z bavlny. Na internetu na webových stránkách https://www.zijzivot.com/e-shop/boxerky-trenky/ jsem jedny takové boxerky objevila . Přeji hezký den. Marina

 11. Magda napsal:

  Ahoj, moc pěkná fotodokumentace návodu na ušití zmíněných pánských boxerek. To jsi nafotila sama. To já bych nesvedla. Ale mám známé, kteří mají tento http://www.zvukobraz.cz/fotograf.html , přeji hezký den. M.

Napsat komentář