Rychlošaty s průstřihy

To takhle za mnou přišla kolegyně jedno pondělí v práci a přinesla s sebou šaty, které si objednala na sobotní ples. Konfekční velikosti bohužel nemyslí na lidi, co se odlišují výškou od průměru, a tak i když si objednala dvě velikosti, obě jí končily těsně pod zadkem a při tanci by jí zřejmě vylezly ještě o něco výš. (vzorované punčochy nebyly samozřejmě zamýšleny jako doplněk :))

DSCF5860 (2)

Navíc byly z nějakého důvodu nastříhané na zadním díle výš než na předním.

DSCF5862

Proto mě poprosila, jestli bych jí šaty nemohla nějak upravit. Vymýšleli jsem různé varianty, jako všití pásku ze stejného úpletu nebo průhledného materiálu, ale nakonec jsme všechny varianty zavrhly. Jednak místo kam by se hodilo pásek všít nebylo v pase a jednak si myslím, že by byl problém narychlo sehnat přesně stejný úplet pro vytvoření pásku, aby vypadal, že tam patří. Slíbila jsem tedy kolegyni, že jestli přinese do středy látku, jsem schopná tyto šaty okopírovat a ušít větší, případně pokud sežene něco vhodného na všití do pásku tak ty původní upravit.

Ve středu mi tedy byl doručen černý úplet, na první omak mnohem kvalitnější než původní šaty a k němu černý pružný tyl pro oživení. Narychlo jsem načrtla jak by šaty mohly vypadat. Z původního nápadu všít do původních šatů průhledný pásek nakonec vznikly průstřihy  na bocích a ve výstřizích.

DSCF5994

Ještě ten večer jsem začala šaty obkreslovat, kvůli úspoře času, rovnou na látku. Ta pružila trošku méně než původní a tak jsem po obvodu trošku materiálu přidala. Bohužel jsem při obkreslování neměla u sebe foťák, takže mám z celého procesu na ukázku pouze ošklivé foto z mobilu.

IMG_20160210_202133

Každý díl jsem po vystřihnutí přeložila podélně napůl abych zkontrolovala, zda je na obou stranách souměrný, případné nerovnosti jsem sestřihla. Oba díly jsem sešila na overlocku a na zadním i předním díle jsem vystřihla hlubší výstřih, který jsem vypodložila tylem a olemovala proužkem úpletu, stejně jako průramky.

DSCF5841

DSCF5866

Nevěřila jsem, že mě může maličký hrbolek v rohu rozčilovat natolik, že mě donutí to celé přešívat :)

DSCF5863

Tím jsem ten první den skončila a vzala šaty druhý den na vyzkoušení. Při zkoušení jsem zjistila, že budou šaty potřebovat trošku zúžit v pase a zakreslila si odkud budu rozstříhávat třásně. Druhý večer jsem tedy šaty zúžila v pase a dala se na vystřihování průstřihů. Nakreslit šly snadno.

DSCF5840 (2)

Po vystřižení už není cesty zpět, tak jsem se modlila, ať se mi to povede.

DSCF5842 (2)

Následuje fotodokumentace jak jsem do průstřihů aplikovala pružný tyl. Nejprve jsem si do šatů strčila podložku aby se mi dobře špendlilo pouze do jedné vrstvy látky.

DSCF5843

Potom jsem si vystřihla z tylu díl o kus větší než je otvor a vložila ho do otvoru.

DSCF5844

Tyl jsem kolem do kola otvoru přišpendlila, aby se mi nikam neposouval.

DSCF5845

Pak jsem nastřihla rohy trojúhelníku cca 1 cm a začala postupně zahrnovat a špendlit okraje trojúhelníku dovnitř.

DSCF5846

DSCF5847

Takto připravený otvor jsem pak obšila kolem dokola asi půl centimetru od ohybu. Tím jsem přišila tyl k okrajům otvoru. Původně jsem chtěla všechno šít dvojitou jehlou, aby stehy zůstaly pružné, ale ani jedna moje dvojjehla nechtěla s tímto materiálem spolupracovat. Materiál naštěstí nebyl příliš pružný, a tak jsem si vystačila docela dobře s obyčejnou jehlou na úplet a volnějším stehem.

DSCF5852

Přišitý tyl pak vypadal zevnitř nějak takto.

DSCF5854

Přesahující okraje tylu jsem sestřihla až k okrajům zahnutého úpletu.

DSCF5857

Povedlo se a dokonce to nevypadalo vůbec špatně.

DSCF5867 (2)

Poslední fází bylo nařezání třásní, bylo jich hodně. Nedovedu si představit, že bych je musela stříhat nůžkami.

DSCF5858

DSCF5859

Původní plán byl třásně zkrátit na délku jakou měli u původních šatů, ale nakonec jsme je nechaly delší, takže sahaly téměř na zem.

DSCF5870

Jupí, hotovo! A pár tanečních póz :)

DSC_0013

DSC_0004

DSC_0991

Byla jsem sama překvapená, jak dobře nakonec takové jednoduché šaty vypadají. Ano, nějaké nedostatky tam jsou , jako mi třeba na jednom rameni nějak neladí švy. Toho jsem si záhadně v tom spěchu všimla, až když jsem měla výstřih olemovaný, a tak to tak už muselo zůstat. Naštěstí si toho bez bližšího zkoumání ani nevšimnete.

DSCF5865

Jsem na sebe pyšná, že jsem asi za pět hodin dokázala 1,2 metru úpletu a kousek tylu proměnit v tak pěkné šaty :)  A v sobotu na plese se prý také líbily.

2x reakce na “Rychlošaty s průstřihy”

 1. Renata Spáčilová napsal:

  Dobrý den, objevila jsem Váš blog nedávno a přečetla do posledního písmene jedním dechem. Díky Vám se do šití oblečení také pouštím. Dodala jste mi odvahu. Sice jsem stále u šití triček (již 7 kusů), ale jsem nesmírně spokojená a snad se vrhnu i na další kousky do mého šatníku.
  Jinak originál šaty jsou otřesné, ale šaty které jste ušila jsou překrásné, mají šmrnc. Umím si je představit i bez třásní. Jste opravdu machr.
  Mějte se krásně Renata

  • nitě_všude napsal:

   Dobrý den. Děkuji, právě proto tento blog píšu, abych dodala dalším začínajícím švadlenkám odvahu. Není nad radost z vlastnoručně vyrobeného oblečení :)

Napsat komentář