Šaty s plachetnicí

Znáte to, jak máte naprosto geniální a originální nápad, podíváte se na internet a zjistíte, že ten nápad už měl někdo pře vámi? Tak to se mi stalo přesně s těmito šaty. Ve flex-texu jsem narazila na látku s plachetnicemi a hned jsem věděla, že z ní potřebuju sukni nebo šaty. V tu chvíli jsem přemýšlela zřejmě nad sukní  protože jsem si jí koupila jen metr a půl (110 cm šíře). Pak jsem si představila šaty s plachetnicí na živůtku a dalšími obeplouvající sukni a rozhodla se pro šaty. Jen tak ze zvědavosti jsem si dala do vyhledávače obrázků „šaty s plachetnicí“ a zjistila jsem, že s tou samou látkou, měla ten nápad už LazyEye, která šije šaty z 50. let. No co, tak nebudu tak originální, ale šaty s plachetnicí stejně musím mít.

 plachetnice1

Střih na šaty jsem si vybrala stejný jako pro puntíkaté červené šaty z předchozího příspěvku, když už jsem ho měla hotový, jen jsem udělala místo kolové sukně sukni nabíranou. Důvodem byl vzor na látce. Pokud totiž chcete, aby vzor na rovné látce pěkně lemoval okraj sukně, nemůžete jen tak vystřihnout kolo, to by vám těch plachetnic moc nezbylo. Takže pro vytvoření objemu sukně musíte rovné díly látky v pase buď nařasit, nebo naskládat, jako jsem to udělala já.

plachetnice3

Pokud kupujete látku s podobným okrajovým vzorem, už při nákupu počítejte s tím, že spotřeba látky bude větší než by byla u látky bez vzoru. Já jsem při nákupu přemýšlela spíš nad sukní a tak jsem pak musela při vystřihování jednotlivých dílů trošku improvizovat. chtěla jsem totiž aby plachetnice na sukni byly souměrné a také jsem potřebovala minimálně dvě plachetnice na živůtek. Z důvodu nedostatku materiálu nemám na předních bočních dílech živůtku moře, ale jen bílé nebe a na jednom zadním bočním dílu je kus plachetnice navíc. Jinak to prostě nešlo :)

 plachetnice2

Protože je látka vcelku průhledná, celé šaty jsem vypodšívkovala jemným bílým plátnem. Podšívku tvoří vlastně ještě jedny šaty uvnitř šatů se vzorem.

plachetnice4

 Zapínání je opět na skrytý zip na boku. Skrytý zip jsem dříve pro jistotu přišívala v ruce, ale už se mi docela daří i přišití na stroji pomocí speciální patky. Ukážu vám postup.

Zip si nejprve přišpendlím a na stroji ho u kraje přistehuji.

plachetnice5

Poté u stroje vyměním patku, za speciální patku pro šití skrytého zipu a zip přišiju těsně u zoubků, ty se musí při šití mírně rozvinout.  Čím blíže k zoubkům, tím lépe, ale pokud uděláte jeden steh do zoubků, už vám nepůjde zip zapnout.

plachetnice6

Moje technika není pořád dokonalá, ale už to vypadá lépe než první pokusy.

skrytý zip2

Z vnitřní strany pak k zipu v ruce přišiju podšívku a šaty mám i zevnitř krásně začištěné.

plachetnice7

Předpověď počasí hlásí hic, takže je budu moci hned provětrat.

plachetnice8

plachetnice9

Rozpočet:

 • bavlněná látka s plachetnicemi 1,5 m (šíře 110 cm)    238 Kč
 • bavlněné plátno na podšívku 1 m (šíře 150 cm)          108 Kč
 • zip     30 cm                                                                    22 Kč
 • celkem                                                                           368 Kč
 • čas potřebný na ušití                                              ccca 5 hodin

4x reakce na “Šaty s plachetnicí”

 1. jana napsal:

  jani, jsou krásné!

 2. Johanna Kamm napsal:

  Úžasný!

 3. Zofi napsal:

  Mohla bych se zeptat na střih? Třeba odkaz na koupení stihu, děkuji :)

Napsat komentář