Soutěžní šaty

Jak jsem psala v minulém příspěvku, na poslední chvíli jsem se rozhodla zúčastnit šicí soutěže. Konkrétně šlo o 0. ročník festivalu šití evifest. Úkolem bylo ušít model který by zapadal do módních trendů Jaro/Léto 2016. Doporučované byly jemné světlé barvy, krajky, bláznivé barvy a vzory. Podmínkou bylo, že alespoň jedna látka byla z obchodu Evi látky. Dlouho jsem si prohlížela kolekce různých návrhářů, ale úplně moudrá z toho, co bych měla šít jsem nebyla. Světlé barvy jsou sice pěkné a působí čistě, ale já, s mojí světlou kůží, si v béžové připadám dost „vyblitě“. Nakonec jsem si vzpomněla, že jsem měla v plánu si na léto ušít nějaké červené šaty a červená je přece barva ne? :) Koupila jsem tedy červený sportovní strukturovaný úplet. Je to sice umělotina, ale myslím, že v létě bude pěkně prodyšná.

Také už delší dobu jsem si chtěla zaexperimentovat s paspulkou ve švech. Takže jsem si namalovala návrh, který vypadal docela snadně.

DSCF6280

Jako základ jsem použila střih na šaty McCalls 6989, který byl velmi jednoduchý, ale jelikož jsem měla v plánu šaty rozčlenit více švy, než byly v původním střihu, musela jsem původní díly rozstříhat a přidat k nim odpovídající švové přídavky. Z původních pěti dílů tak vzniklo dílů asi milión.

DSCF6242

A jak jsem si to vymyslela, tak bylo potřeba do každého švu všít paspulku z modrého úpletu. Tu jsem vyrobila tak, že jsem přeložila na půl 3 cm široký pruh úpletu a do skladu jsem vložila provázek. Narychlo jsem přeložený pruh prošila, aby se s ním lépe manipulovalo. Takto připravenou paspulku jsem pak všívala do všech švů.

DSCF6250

DSCF6249

Šití těch milionů dílů mi zabralo docela dost času, ale postupně jsem se tím prokousala. Původně jsem neměla v plánu do švu v pase všívat nic, ale šev se mi trošku natáhl a nelíbil se mi, tak jsem ho vypárala a všila jsem mezi vrchní a spodní díl pásek z dvojitého modrého úpletu.

DSCF6246

Paspulku jsem pak použila i na olemování výstřihu a spodního lemu. Lemování rukávků jsem se snažila přišít v návaznosti na členící šev. Konečný výsledek můžete vidět na následujících fotografiích. Jedním z hodnotících kritérií bude i umělecký dojem ze zaslaných fotografií. Tam jsme na tom asi mohli víc zapracovat, ale když se rozhodnete všechno dělat na poslední chvíli, tak se pak nemůžete divit, že nemáte dostatek času :) Pokud se vám moje šaty líbí, můžete moje fotky lajkovat a sdílet na facebookové stránce festivalu. Můžete se také podívat co šili ostatní účastníci. Některé modely mi přijdou velmi podařené, takže konkurence je velká.

Pokud nevyhraju, neva, pořád mám hezké šaty na léto a pár pěkných fotek. No a modelka ze mě asi nikdy nebude :)

DSC_0072

DSC_0114

DSC_0118

DSC_0136

1x reakce na “Soutěžní šaty”

  1. val napsal:

    tyyyy brdo.. za me bez kapes lepsi, ale nekdo rad holky jiny vdolky, ze. :D takovy ohoz bych si dala libit. :) no snad jednou, teplaky pro decka jsou momentalne prednejsi :D

Napsat komentář