Strojový park, mé šicí stroje a pomocníci

Když už jsem přidala do šatníku fotky mých předešlých výtvorů, mohla bych vám představit i pomocníky, se kterými jsem je vyrobila.

První je šicí stroj Singer Family 8280. Není to žádná technická vymoženost se speciálními funkcemi, ale pět let už věrně slouží. Občas se začne trochu rozčilovat, ale to pak stačí ho trošku promazat a zas přede jak má.

sicistroj

To co je pod ním není součástí stroje, ale kvůli stížnostem na hlučnost (Už nešij! Už mě z toho bolí hlava.) jsem pod něj umístila „tlumící“ pěnovou podložku, která neplánovaně slouží také jako skvělý jehelníček. Na tomhle stroji jsem několik let šila všechno, včetně pružných švů, které nebyly vždy zrovna krásné. Pak jsem mu pořídila brášku Singer 14SH754. Byl z druhé ruky, ale původní majitel na něm ušil asi dva švy. No nekupte to za tu cenu.

Tento kousek, takzvaný overlock, umí šít nejen pružné švy, ale umí i krásné obnitkovací stehy. Takže když potřebuju nějaké okraje látky začistit, tenhle stroj to zvládne rychle a krásně. Také umí například obnitkovat a zároveň navlnit okraje všech pružných látek, ale i saténu nebo šifonu.

overlock

K posledním vánocům jsem dostala další kousek -řezací kolečko. Je určené spíš pro patchwork, nicméně mi to nebrání v tom s ním řezat všechno. Při vystřihování nůžkami musíte totiž látku vždycky trochu nadzvednout a pokud je to nějaká látka klouzavá, může se vám stát, že skončíte s vystřihnutým úplně jiným tvarem, než byl původní úmysl. Zato s kolečkem všechno zůstává ležet na svém místě a vy to prostě jen obkroužíte.

rezak

Mojí stálou kámoškou, při šití i při focení, je tahle umělohmotná kráska, která se dá nastavit od velikosti 36 až do 42, což mi prozatím stačilo na všechno, co jsem šila. Většinou jí ještě oblékám starou podprsenku a podle potřeby jí vycpávám, jelikož v základu má prsa dost malá :)

panna

Teď už víte s čím a proč si po večerech hraju, tak příště už snad nějaké to oblečení.

 koutek

4x reakce na “Strojový park, mé šicí stroje a pomocníci”

 1. Hanka napsal:

  krásný šicí koutek! líbí se mi ten držák nití, to jste vyráběla???

 2. nitě_všude napsal:

  děkuji, teď je v koutku o trochu větší bordel :)
  Držák mi vyrobil tatínek na přání, ale koukala jsem, že se dají sehnat i na fléru pod názvem stojan nebo držák na špulky :)

 3. Markéta napsal:

  Dobrý den,
  koukám jaký máte šicí stroj a chtěla bych se zeptat co všechno dokáže a co se s ním dá ušít.
  Moc děkuji za odpověď.

 4. nitě_všude napsal:

  Dobrý den, už jsem si koupila nový, ale na tomto stroji jsem asi pět let šila všechno možné. Nejlépe se mi na něm šila plátna a nejvíc jsem se trápila s pružnými materiály, proto jsem si koupila i overlock. když se podíváte do mého šatníku, tak všechno odspoda až k dětské dece, jsem šila na tom obyčejném Singru. Kdybych šila jen občas, tak mi asi bohatě stačil, ale začala jsem šít víc, tak jsem si pořídila nový :)

Napsat komentář