Svatební šití III.

Tentokrát, po méně než půl roce, přicházím s dalším dílem svatebního šití. O šatech s krajkou ušitých v rekordním čase.

resized-8

Jakmile se roznese, že šijete začnou se vám množit dotazy na ušití toho či onoho. Ušití svatebních šatů je vždycky výzva, takže když za mnou přišla další kamarádka, jestli bych jí neušila svatební šaty, souhlasila jsem. Tentokrát to totiž měly být šaty pokryté krajkou. S krajkou jsem předtím moc nešila, takže i nákupu látek přecházelo důkladné studium materiálů „jak na to“. Pár týdnů po ušití šatů vypustil blog Steh za stehem moc pěkné články o šití krajky. Doporučuji přečíst pokud se na něco podobného chystáte.

Na šaty jsme nakonec koupili jemnou krajku na pokrytí živůtku a rukávů, svatební satén jako podkladovou látku a šifon jako vrchní vrstvu na sukni. Základ šatů tvořil střih z červencové Burdy (11 07/2016) protože měl tvar výstřihu vybraný nevěstou. K živůtku ze střihu jsme se rozhodli přidat kolovou sukni místo skládané a z dalšího střihu jsem přidala střih na rukávy. Zkušební model nevypadal zrovna jako nádherné svatební šaty, ale svůj účel splnil.

resized-10

Když jsme měli odzkoušeno došlo na stříhání látek. Nejdůležitější bylo, aby dobře seděl živůtek. Pořád si šitím na ostatní nejsem tak úplně jistá, poprosila jsem proto nevěstu aby se mnou byla celou dobu stříhání a šití živůtku. Vyhnuly jsme se tak problému s nesedícími šaty a páráním při další zkoušce, což by bylo vzhledem k omezenému času na ušití zničující. Naštěstí díky zkušebnímu modelu živůtek padnul hned na poprvé a já mohla propustit nevěstu domů.

resized-15

Zbytek už jsem dodělala bez dalšího zkoušení. Délku sukně a rukávů jsme upravili už na zkušebním modelu. Další fází tedy bylo ušít základ šatů. Střih sukně byl jednoduchý – má oblíbená kolová.

resized-16

Vystřihla jsem ji jak ze saténu, tak ze dvou vrstev šifonu a nechala jsem ji hned vyvěsit, aby se měl materiál šanci usadit do finálního tvaru. Šifon se totiž velmi rád prověšuje v šikmém směru a satén trošku také.

resized-17

Celý živůtek je vypodšívkovaný, to bylo další co jsem udělala. Sešila jsem podšívkové díly spolu se saténovou vrstvou lícem k sobě. Aby se oblé hrany po otočení do líce pěkně tvarovali je potřeba švové přídavky sestřihnout, aby přebytečný materiál nevytvářel pod švem boule. Vždycky mám pocit, že to vypadá jako hřbet dinosaura :)

resized-20

Po otočení do líce, před vyžehlením.

resized-21

Po sežehlení jsem podšívku v průramcích a ve výstřihu ještě pro jistotu v ruce přišila perličkovým stehem ke švovým přídavkům, aby neměla šanci při nošení vykukovat.

resized-22

poté jsem k živůtku přišila všechny vrstvy sukně najednou.

resized-24

Už takhle bych si je klidně oblékla jako svatební. Poznámka pro mě, ušít si takové šaty na léto :)

resized-26

Takže základ šatů by byl a ani to nebolelo. Sukni pořád nechávám viset. A jde se na krajku! Je moc pěkná, že? Skoro škoda do ní stříhat.

resized-27

Všemi možnými návody jsem byla poučena, že krajka se rozhodně nestříhá jako bavlna, ale jestliže chcete aby byly švy co nejméně viditelné, je potřeba dbát na vzor a pak s ohledem na něj krajku zcelovat. Na krajku se samozřejmě velmi špatně něco kreslí křídou nebo fixem, takže jsem pro vyznačení švových linií zvolila nastehování kontrastní nití. Je to pracnější, ale rozhodně se vám to nesmaže. Kéž bych měla trpělivost to tak dělat u všeho co šiju.

resized-28

Vyznačení záševku.

resized-29

No a teď tu krajku rozstříhat. Vystřihla jsem poměrně velké přesahy, abych byla schopná navázat (zcelit) vzor jednotlivých dílů.

resized-38

Zadní výstřih a rukávy jsem ustřihla přímo podél obloučkového okraje krajky.

resized-32

Po zběžném přiložení krajky na základ šatů už to vypadalo krásně.

resized-35

A tak jsem se pustila do nejobtížnějšího kroku a to sešívání krajky. Vůbec netuším jak se to dělá normálně, ale já jsem si položila k sešití švovou linií k sobě na polštářek a na několika místech jsem si je přišpendlila aby se nehýbaly. A pak jsem je začala ručně sešívat. Následovala jsem vzor kolem švové linie a přebytečné části jsem pak po sešití odstřihla. Na stroji bych takto jemnou krajku asi nebyla schopná hezky sešít.

resized-37

Takhle vypadaly sešité díly živůtku.

resized-39

Ostatní říkají, že ten šev nevidí. Já ho uvidím vždycky. Najdete ho? :)

resized-42

Přišito , jde se na rukávy.

resized-40

Rukávy jsem přišívala stejným způsobem jako jsem sešívala jednotlivé díly, jen už jsem je přišívala rovnou i k látce živůtku aby drželi na místě.

resized-49

resized-50

resized-46

No a když jsem je oba tak krásně přišila, tak jsem zjistila, že je mám obráceně!!!! Vypárat takový šev zabere asi tolik času jako ho vytvořit, takže zhruba tři hodiny práce navíc, to jsem ale šikovná. Ale předpokládám, že nevěsta by nechtěla mít lokty vepředu :) Kdyby to byla elastická krajka tak se to ztratí, ale tyhle rukávy byly vytvarované přesně i se záševkem na loket.

resized-55

Možná se divíte, kam najednou zmizel ten přesah krajky na sukni. V původním plánu jsem měla tu krajku nechat přečuhovat přes pas dolů na sukni, ale pak se mi to nějak nepozdávalo, tak jsem raději odpárala sukni a znovu ji přišila k živůtku i s krajkou.

Dále jsem přišila obloučkové okraje krajky i do výstřihu živůtku, aby přečuhovaly stejně jako na zadním výstřihu.

resized-64

resized-75

Tím byla hotová všechna práce s krajkou a vrhla jsem se na dokončovací práce. Jako první jsem přišila skrytý zip. Opět zapeklitá věc s krajkou. Krajka je plastická, takže se vám můžou její kousíčky zachytávat při zapínání do zipu. Tady jsem to vyřešila tak, že jsem raději zip po přišití přes krajku ještě prošila. Normálně skrytý zip neprošíváte právě proto aby byl skrytý, ale na šatech šev není vidět a krajka se nezachytává do zipu. Drobná vlákna která dělala neplechu jsem odstřihla. Větší problém se zipem mi dělal šev pase, kde díky většímu objemu materiálu (satén, šifon, krajka) není možné zip držet úplně skrytý a trochu se rozjíždí. Odstřihla jsem co se dalo, abych zmenšila objem, ale stejně to není ono. Není to sice moc vidět a při svatbě měla nevěsta v pase šifonovou mašli, takže to nebylo vidět vůbec, ale já o tom vím!

resized-69

resized-70

Podšívku jsem k zipu zevnitř přišila na stroji a pak jí ještě perličkovým stehem přichytila ke tkanici zipu, aby se také nezachytávala do zipu.

resized-56

Po pěti dnech usilovného ručního šití už mám prstíčky trošku rozpíchané, ale s náprstkama bych tak jemné práce schopná nebyla.

resized-57

Poslední fáze úpravy šatů bylo sestřižení a začištění spodního okraje sukní, stejně jako u předchozích svatebních šatů, co jsem šila. Do lemu saténové sukně jsem všila opět krinolínovou pásku, aby sukně držela  pěkný tvar a obě šifonové sukně jsem obšila hustě na overlocku.

resized-52

resized-51

resized-77

Jupí a máme hotovo! Víceméně za týden. Ale nechodila jsem do práce, takže jsem mohla šít v podstatě celé dny.

resized-59

Následuje pár detailů zevnitř hotových šatů. Vypodšívkovaný živůtek.

resized-72

Zip zevnitř.

resized-73

Ramínko zevnitř. Podšívka se mi žehlením trošku pomuchlala.

resized-74

Podšívka přišitá ručně v pase v sesazovacímu švu.

resized-76

Jsou ode mě, takže rychle přišít poslední detail :)

resized-78

A mohou v celé své kráse vyrazit na svatbu. Původně jsem přemýšleli o spodničce pod šaty, ale nakonec se rozhodla nevěsta jít bez ní.

svatební šaty

resized-67

resized-71

Ty záda zbožňuju!

resized-68

A nevěsta v šatech byla také krásná, že?

Velký dík za fotky :)

15228013_1329717973719290_2023672082_n

15218256_1329716453719442_2116221629_n

15218241_1329716623719425_463267042_n

15281829_1329717550385999_944190582_n

11x reakce na “Svatební šití III.”

 1. Petra napsal:

  ty jsou kráááásnééé, jste moc šikovná

 2. Eva napsal:

  Klobouk dolu!

 3. GabinaT napsal:

  Obdivuji tvoje šití. Šaty jsou krásné.

 4. Polly napsal:

  Ty jsou uplne snove!!!!

 5. Majka napsal:

  Teda, moc pěkné stránky! Jsem taky „švadlenka-amatérka“ z nouze – a plně chápu problémy při šití těchto krásných šatů. Šila jsem svatební šaty sestře – korzet a dlouhá sukně, bolerko a myslela jsem, že u toho zešílím – třeba při šití skrytého zipu :-DDD ale nakonec se líbily (ačkoliv já jsem si uvědomovala fůru nedostatků a detailů, které ovšem nebyly navenek vidět) :-)))
  Moc krásné stránky, už se chystám na kolovou sukni pro dcerky :-)
  díky!

  • nitě_všude napsal:

   Díky :) Fůru nedostatků a detailů má pro mě každý čerstvě ušitý kousek. Zajímavé je, že když vidím ten kousek s odstupem času, tak se divím, že jsem to tak krásně ušila a ty nedostatky už nevidím :)

 6. Petra napsal:

  Krása… Nedá se tenhle střih ještě někde sehnat? Mě se to vůbec nedaří :(

 7. Anka F. napsal:

  Skvělá práce!

Napsat komentář