Jak ušít sukni na zip

Před časem jsem vám slíbila návod na sukni s pevným pasem na zip, teď jsem takovou sukni šila, takže tady je. Návod je spíš fotodokumentací toho jak to dělám já. Někdo jiný může mít postup odlišný.

Tentokrát jsem šila sukni půlkolovou, ale stejným způsobem můžete udělat pásek a zapínání u sukně celokolové, nabírané nebo skládané.

DSCF5346

Jako materiál jsem použila tvíd, protože cílem byla teplejší sukně na podzim či zimu.

DSCF5340

Protože jsem si zakoupila látku se vzorem a chtěla jsem ho souměrný, nemohla jsem jen tak na látku nakreslit půl kola a vystřihnout ho.  Proto jsem si nejprve vyrobila papírový střih (čtvrt kola) a ten pak dvakrát vystřihla s ohledem na vzor látky.

DSCF5343

K hotovým dvěma dílům jsem si vystřihla dva díly pásku.  Pro představu budu uvádět konkrétní rozměry, které si podle vlastních potřeb můžete upravit. Obvod mého pasu (místa kde budu sukni nosit) byl 78 cm. Proto jsem vystřihla dva díly pásku o délce 42 cm (polovina pásku 39 cm + přídavek na šev po obou stranách 1,5 cm) a šířce 15 cm (hotová šířka pásku po přeložení na půl je 6 cm + přídavky). Pásek jsem stříhala šikmo, víceméně proto, že se mi tak líbil.

DSCF5347

Jelikož látka trochu kouše a taky by se mi mohla při chůzi lepit na punčochy, vystřihla jsem i o trochu kratší dva díly z podšívkoviny. Všechny díly jsem před šitím obšila na overlocku aby se mi látka netřepila a lépe se mi s ní pracovalo. U podšívky jsem rovnou začistila spodní okraj dvojitým zahnutím a prošitím.

DSCF5348

Díly pásku jsem sešila kratšími stranami k sobě a před dalším šitím jsem na polovinu pásku nažehlila ještě pásek vlizelínu (délka 39 cm, šířka 6 cm).

DSCF5350

DSCF5349

Pásek jsem pak přeložila napůl a sežehlila.

DSCF5351

Díly sukně jsem také sešila jednou stranou k sobě tak, že vytvořily půlkruh a pásek začala špendlit k dílům sukně.

DSCF5353

Zde jsou dvě možnosti jak pásek vsadit. Buď bude vyztužená část pásku z venkovní nebo vnitřní strany. Podle některých návodů by měla být vyztužená strana zvenku, já to tak ale jednou udělala s tenkou látkou a struktura vlizelínu prosvítala skrz látku (možná jsem měla použít tenčí?). U této sukně jsem pásek vsadila obráceně a pravděpodobně jsem to také nebylo to správné řešení, jelikož se látka přední strany pásku lehce vlní (běžně si toho nevšimnete, ale já to vidím!). Takže pokud nemáte tenkou látku a tlustý vlizelín, pásek přišijte druhou stranou než ukazuje fotografie.

DSCF5355

Po našpendlení jsem pásek přišila a švové přídavky sežehlila směrem do pásku.

DSCF5356

DSCF5357

Do stejného švu jsem pak všila i díly podšívky.

DSCF5358

U podšívky jsem jen nepřišívala díly až ke kraji. Šev jsem ukončila asi 3 cm od okraje. Níže uvidíte, že to není úplně nutné.

DSCF5363

Nyní přišel čas na zip, tentokrát skrytý. Použila jsem 20 cm, ale mít o trošku více přes boky, tak už sukni nenatáhnu, proto radím použít zip trochu delší. Před začátkem šití si můžete teorii všívání skrytého zipu nastudovat ve velmi názorném videu (anglicky).

DSCF5364

Na tkanicích zipu jsem si označila, kde zapínání končí, abych věděla odkud zip našívat.

DSCF5368

Značku zipu jsem přiložila přesně do ohybu pásku, tedy budoucí vrchní hrany pásku, kde by měl zip končit. Na lícovou stranu, zoubky směřovaly od okraje.

DSCF5370

A teď ta nejtěžší část: přišít zip, tak aby nebyl vidět a aby šel zapnout! Zip všíváme rozepnutý. Tentokrát jsem si zip před šitím pouze našpendlila, ale často si ho v ruce nastehuji, aby se mi při šití neposouval. Zvlášť u delších zipů. Nejprve přišijeme jednu tkanici zipu, v tomto případě levou.

DSCF5371

Skrytý zip našívám pomocí speciální patky na skrytý zip, ale je možné ho s trochou snahy našít i s pomocí normální zipové patky.

DSCF5372

Zoubky zipu je potřeba před jehlou rozrolovat a přišít přesně v rýze ohybu. Pokud zip přišijete blíž k zoubkům, nepůjde vám zapnout. Naopak, přišijete-li ho moc daleko od ohybu, bude po zapnutí kus zipu viditelný.

DSCF5373

Tkanici zipu přišijeme až k jezdci.

DSCF5375

Stejně tak přišijeme i druhou tkanici.

DSCF5376

DSCF5377

DSCF5379

DSCF5381

Pokud jsem šili správně, zip zapneme a nebude vidět. Mimochodem, nyní jste byli svědky mého prvního úspěšného pokusu o všití skrytého zipu napoprvé. Teorii mám sice v malíčku, ale v praxi se to ne a ne podařit. Dokonalé to přesto stále není, jelikož švy pásku jsou o pár milimetrů vedle.

DSCF5382

Z rubové strany pak vypadá zip takto.

DSCF5383

Po úspěšném všití zipu jsem díly sukně pod zipem položila k sobě a sešila co nejblíže konci zipu.

DSCF5384

Není to zrovna nejkrásnější, v ruce bych to zřejmě zvládla lépe, ale funkci to plní.

DSCF5386

Šev se zapnutým zipem jsem potom rozžehlila.

DSCF5388

Po všití zipu jsem začala se začišťováním pásku. Před šitím jsem také ještě sežehlila švový přídavek vnitřního okraje pásku dovnitř (bohužel jsem to zapomněla vyfotit).

DSCF5389

Pásek jsem tedy otočila naruby a po obou stranách jsem ho kousek od zoubků zipu sešila.

DSCF5390

Před otočením jsem odstřihla roh švových přídavků.

DSCF5392

DSCF5393

Pásek jsem poté převrátila na lícovou stranu. Tady je vidět že jsem zip mohla nakonec našít ještě o kousek výš. Konec zipu jsem si totiž naznačila až za zarážkami na konci zipu, nikoli na konci zoubků.

DSCF5394

Po otočení pásku už vypadá sukně z lícové strany skoro hotová.

DSCF5395

Zevnitř už to ale vypadá jinak. Jelikož jsem se rozhodla do sukně vložit i podšívku, další krok se bude týká jí. Opět jsou zde dvě možnosti jak se s ní vypořádat. Buď se k ní budete chovat, tak jako by byla slepená s díly sukně a víc se o ní nezajímat, protože k ní zip přišijete zároveň s vrchní látkou. Stejně tak sešijete šev pod zipem. Nebo podšívku necháte volnou a k zipu ji přišijete zvlášť, jak jsem to udělala já. Všechny švové přídavky pak zůstanou schované pěkně mezi podšívkou a vrchní látkou.

DSCF5397

Díly podšívky jsem sešila k sobě od konce zipu až dolů. Švový přídavek podšívky v okolí zipu jsem pak zahnula dovnitř a přišpendlila k zipu. Zde  jsem využila toho, že nebyla podšívka přišitá až ke kraji sesazovacího švu pásku a mohla jsem její okraj pohodlně zahrnout.

 DSCF5398

Jistě existuje mnoho způsobů jak potom podšívku přišít, já ji přišila úplně jednoduše v ruce.

 DSCF5402

Pásek jsem dokončila tak, že jsem ho z vrchu prošila 0,75 cm od sesazovacího švu pásku, tím jsem přichytila vnitřní okraj pásku. Zde existují opět další možnosti jak spodní okraj pásku přichytit. Můžete udělat to co já, pokud ale nechcete aby byl na vrchní straně sukně viditelný další šev, můžete sukni prošít přesně v linii původního sesazovacího švu. V tomto případě doporučuji sežehlit švový přídavek spodního okraje pásku trošku níže a ujistit se, že při prošívání opravdu vnitřní okraj pásku přichytíte (našpendlit, nastehovat). Třetí možností je přichytit vnitřní okraj pásku zevnitř v ruce.

DSCF5404

Už to vypadá jako sukně

DSCF5406

a zbývá jen začistit spodní okraj.

DSCF5408

Tentokrát jsem si vybrala začištění pomocí šikmého proužku a slepého švu. Proužek jsem použila obyčejný kupovaný bavlněný. Pravda, mohl by mít jinou barvu, ale zrovna jsem měla doma jen bílý bavlněný a černý saténový. Tenhle alespoň ladí s podšívkou a pokud sukni nezvedám, není vidět :)

DSCF5410

Proužek jsem na jedné straně rozvinula a v rýze ohybu ho našila po celém spodním obvodu sukně. Lícem k líci.

DSCF5411

Po přišití jsem ho sežehlila dolů.

DSCF5415

A poté ho zahnula a zažehlila celý směrem do rubu sukně.

DSCF5414

V rubu jsem přichytila proužek špendlíky

DSCF5418

a v ruce, slepým stehem, jsem ho přišila k látce. Je to pracnější, ale z lícové strany sukně není po švu nějakém ani památky. Půlkolová sukně mi zabrala zhruba dva díly čtyřicetiminutového seriálu :) Šikmý proužek můžete samozřejmě přišít i na stroji, ale pak budete mít na spodním okraji sukně šev.

DSCF5422

No a je hotovo, takto to vypadá z rubu.

DSCF5426

A takto z líce.  Uff :) Ze spodního okraje se rozplývám, ale pásek mě tak trochu irituje :) Pokud mě budete následovat, přeji vám rovné pásky a skryté zipy všité napoprvé :)

DSCF5433

15x reakce na “Jak ušít sukni na zip”

 1. M. napsal:

  Vypadá pěkně a docela i jednoduše. Já bych ale těch dílů potřebovala tak deset :D. Dělala jsem podobnou z burdy a dopadlo to všelijak.. Hezky jste sesadila vzor u pásku! Můžu se jen zeptat jak je sukně dlouhá? Resp. jak je cca dlouhé to půlkolo co stříháte na látku? (od oblouku pod páskem ke spodnímu okraji)? Děkuju.

 2. nitě_všude napsal:

  Od pásku ke spodnímu okraji sukně to bylo 45 centimetrů, mám to tak akorát nad kolena :)

 3. nora napsal:

  nádhera…mam hodně zbytků lesklý materiál a chtěla bych ušit pro neteřinky sukýnku na doma (hrají si na princezny)a nevím jak na to. Byla by nějaká rada? nebo návod?děkuji za odpověd.

  • nitě_všude napsal:

   záleží na tom jak máte ty zbytky veliké. Pokud jsou větší můžete udělat půlkolovou nebou kolovou sukni (kolová se pěkně točí), třeba z několika vrstev různých barev a všít jí do gumy (návod jak ušít kolovou sukni je zde ). Pokud máte ty odstřižky menší můžete je úplně jednoduše tenké pruhy na tu gumu přivázat a nemusíte jí vůbec šít (návod je třeba tady )

 4. Renata A. napsal:

  Dobrý den,
  děkuji za názornou ukázku jak vytvořit skrytý zip. Na obrázcích se to jeví, jako naprosto jednoduchá věc, ale jak říkáte i Vy ve svém popisu …. „Teorii mám sice v malíčku, ale v praxi se to ne a ne podařit.“ Ach ta praxe…. už jsem 3x párala :-) :-).

 5. Katarina B. napsal:

  Dakujem za podrobny navod, velmi pomohol :-) Sukniam a inym kuskom zdar!

 6. pindruscha napsal:

  Moc dekuji za navod, uz jsem usila kolovou sukni a ted se chystam na pul kolovou. U kolove bylo podrobne vysvetleno, jak vypocitat rozmery sukne, coz tady neni. Kdyz nad tim premyslim, tak musim kolem boku obepnout jen pul kruhu, takze musi byt 2x vetsi, je to tak?

 7. Martina Elegant40 napsal:

  Hezký návod. Já vždy zip končím pod páskem a pak teprve všiju pásek a ještě dělám dírku a knoflík do pásku. Nějak mi nedošlo, že je to možné i tímto úplně jednoduchým postupem. Díky.

  • nitě_všude napsal:

   Děkuji, přesně takhle jsem začínala i já, vždycky jsem měla zip pod pásek a nahoru jsem našívala háček s očkem, který se mi pořád rozepínal. Na tohle jsem přišla asi až u čtvrté sukně :)

 8. Jana napsal:

  Dobrý den, také jsem již zvládla kolovou sukni díky vašemu super návodu, ale u té půlkolové si nevím rady s rozměry….jako pindruscha….
  Nebyla by nějaká rada?prosím…
  Předem děkuji za odpověď.

 9. nitě_všude napsal:

  S výpočtem půlkruhu je to přesně jak píše pindrusha, místo celého kruhu musíte kolem pasu obtočit jen půlkruh, takže poloměr bude větší. Uvedu příklad: Pokud máte obvod pasu 70 cm na půlkolovou sukni bude poloměr 22,2 cm, jako kdyby jste chtěli kolovou sukni s obvodem 140 cm. Kdyby jste chtěli kolovou bude poloměr pouze 11,1. Nezapomeňte, že ať už šijete sukni ze dvou čtvrtkruhů nebo jednoho půlkruhu, musíte díly k sobě sešít a tím se kruh zmenší.

  Pokud si nevíte rady, doporučuji použít kalkulátor, je v angličtině, ale podle obrázků to každému hned dojde. Aplikace rovnou započítává švové přídavky 1,5 cm, proto je rozměr jiný, než když si vypočítáte na papíře rozměr kruhu.
  http://byhandlondon.com/pages/circle-skirt-app

 10. Tereza napsal:

  Dobrý den,
  moc povedený návod, ostatně jak všechny tady u vás :) Jen mi trochu vrtá hlavou, jestli takto řešený zip drží a nerozjíždí se? Vždycky jsem si myslela, že knoflík nebo háček s očkem nad zipem má svou funkci v tom, aby se zip nerozjížděl při nošení… Osvědčilo se vám to takto při nošení?
  Mnohokrát děkuji a přeji pěkný víkend,
  Tereza

 11. Markéta napsal:

  Tak už jsem si odpověď na můj dotaz z kolové sukně u vás našla. Jste skvělá!
  Díky za návody! M

 12. Přišití vnitřní strany pásku napsal:

  TŘETÍ ZPŮSOB PŘIŠITÍ VNITŘNÍ STRANY PÁSKU

  Nevím, jestli je to lege artis ale měla jsem příliš kontrastní nit na to riskovat šití pásku z lícové strany (i ve švu by jsem si nebyla jistá jestli by nesvítila)
  Tak jsem pásek přehla dovnitř a přešila ve švu, který tam vznikl spojením dílů pásku a sukně. Takže taky možné řešení jak přišít, mi přišlo nejméně rizikové.

  Příště se zkusím inspirovat Vašim návodem a sešít nejdříve díly pásku se sukní. Sešívala jsem nejprve díly sukně a pak na pásek a měla jsem dost problém s rovnoměrným nařasením, je na to ještě nějaký fígl?

  Moc díky za skvělý návod, až budu šít s podšívkou určitě se k němu vrátím:)

Napsat komentář