Rostoucí nosítko

Jak jste si asi všimli, tak toho v poslední době moc nenapíšu. Když už mám volnou chvilku, tak se snažím rychle spíchnout alespoň nějaké tepláčky pro malou nebo rychlošaty pro mě, ale na sáhodlouhé příběhy to moc není.

Rozhodně bych se s vámi ale chtěla podělit o dojmy ze šití rostoucího nosítka, takového trochu jiného šití. Malá od narození moc nemusela kočárek, poslední dobou ho zdá se vzala na milost, ale ani tak to není na dlouhou dobu. Takže jsem jí od malinka nosila, nejdřív v šátku a když povyrostla, tak v Manduce. S Manducou jsem byla naprosto spokojená dokud jsem pár kilo nezhubla a nezačal mi plandat bederní pás.  Začala jsem se tedy poohlížet po jiném nosítku a moc se mi líbila ta celošátková, co spojují měkkost šátku a pohodlnost nosítka do jednoho. Pokud jste se ale někdy dívali na nabídku, jistě víte, že to není nejlevnější záležitost. Teď už také docela chápu proč.

Původně jsem myslela, že se takové nosítko nedá doma vůbec ušít, ale našla jsem stránky se střihy a prohlížení hotových výrobků na instagramu mě přesvědčilo, že to můžu zvládnout taky.

Stránky SEWTOOT  nabízejí střihy hned pro několik variant nosítek, jen si vybrat. Já jsem si vybrala Sewtoot Evolution,  které se dá upravovat podle toho jak dítě roste, takže by mám teoreticky mohlo vydržet dlouho.

Jako materiál jsem použila šátek na nošení dětí. Konkrétně jsem měla doma jeden bazarový ring-sling, který mi moc nevyhovoval, zato vzor měl překrásný. Takže jsem ho celý rozpárala, rozžehlila a téměř všechny díly na něj vměstnala. Hlavní díl nosítka je dvojitý a tak je potřeba látky docela dost. Jinou látku jsem použila ale pouze na rubovou stranu bederního pásu.

Látka mi také nevystačila na kapucku, ale tu jsme stejně nikdy moc nevyužily. Každopádně pár odstřižků zbylo, takže nějaká ladící kapucka pořád v plánu je, stejně jako kapsička na pás. Až bude čas :) Patentky na připnutí jsou na nosítku připraveny.

Další materiál jsem sháněla po různu. Část přezek jsem získala z nosítka, které se mi dostalo do rukou, ale bylo nepoužitelné. Popruhy jsem si koupila krásné s reflexními proužky, jen jsem nějak nepočítala s tím, že jsou pevnější a tlustější a tím pádem se v přezkách hůře posouvají.

Jako materiál do ramenních popruhů posloužil zbytek molitanu. Do bederního pásu jsem původně použila dvojitou karimatku, ale ta se ukázala později jako nevhodná. Myslela jsem, že měkčí pás bude pohodlnější, ale po jedné zkušební vycházce jsem šla rychle hledat jiný materiál. Pás se totiž celý pod váhou miminka nakrabatěl a prohnul a nefungoval, tak jak měl.

Podle návodu jsem tedy hledala „closed cell foam“. Což by měla být polyethylénová pěna. To se sice lehce řekne, ale hůř koupí v menším množství. Nakonec jsem našla firmu, která se specializuje na pěnové hračky a obložení a prodávala kusy vhodné velikosti. Nejlevnější variantou bylo zakoupit jeden obdélník kročejové izolace :) Barva je mi ukradená a mám dost materiálu na případná další nosítka.

Samotné šití tak náročné nebylo,

ale u přišívání popruhů k vycpaným ramenním popruhům bylo trochu peklíčko. Musela jsem je pod patkou pořád stlačovat a hlídat aby neujížděli na stranu. Snad mi ty švy nikde nepovolí. Takhle vypadala hlavní část nosítka před kombinací s bederním pásem.

Jelikož je nosítko rostoucí, dá se upravovat šířka látky mezi nožičkama, toho je docíleno tím, že je nosící část jakoby navlečena na bederní pás.

Řešení je to chytré, nicméně při nošení se látka na bederním pásu lehce přetáčí. Čemuž podle mě nejde u tohoto řešení úplně zabránit. Zevnitř pásu drží látku v požadovaném rozpětí pouze suchý zip a prošít všechny vrstvy dohromady lze jen uprostřed. Ručně, protože pod patku stroje se to opravdu nevejde.

To přetáčení je pro mě jedinou nevýhodou nosítka. Pak už má jen samé klady. Sedí mi, je heboučké a hlavně hrozně krásné :)

Takhle vypadá zmenšené.

A takhle zvětšené do maximálního rozměru. Nejsem si jistá, že dítě téhle velikosti ještě unesu :)

Pokud se rozhodnete si nosítko také ušít, mohu střih od Sewtoot jedině doporučit. Jejich návod s radami typu „Teď se zastavte a zkontrolujte si, že to máte opravdu správně“ je opravdu skvěle propracovaný a povzbuzující. A jak v návodu píšou, nemůžete čekat, že vaše první nosítko bude dokonalé. Pár věcí bych při dalším pokusu určitě vylepšila, ale nejsem si jistá, že další pokus bude třeba. Zatím se nám nosí dobře na břiše

i na zádech.

Nebo uspává, když je špatný den.

5x reakce na “Rostoucí nosítko”

 1. Monika napsal:

  Zajímavé. Také jsem koketovala s ušitím nosítka, obyčejného, nerostoucího (to když jsem viděla ty ceny v obchodě..), ale skončilo to na přesce na bederním pásu. V podstatě té nejdůležitější, která by se fakt neměla rozepnout. Z běžné galanterie tomu fakt nevěřím a starší nosítko na rozebrání jsem neměla. Tak jsem pořídila manducu z druhé ruky :).
  Ale třeba někdy… kdyby se náhodou rozpadla, nebo byla někde zapomenuta. Díky za tipy.

  • Martina napsal:

   Jenom podotknu, že si myslím, že rozepnutí přezky je sice nemilé, ale jistě ne fatální, obzvlášť pokud tam máte jistící gumičku. Když se podíváte, jak dítě v nosítku sedí, je jakoby zaháklé za ten bederák, který i po rozepnutí jakš-takš drží tvar, a tedy stihnete dítě včas zachytit než by se stihlo mrsknout a spadnout (teoreticky :D).

 2. Nikoleta napsal:

  Dobrý den, prosím o radu, moje první nosítko sem také šila ze šátku a povolilo mi nějak ve tvaru a třepí se. Poradíte mi prosím jak zaentlovat nebo jak postupovat? Děkuji

 3. Tereza napsal:

  Dobry den, mohu poprosit smer na tu penu, prosim? Sila jsem stejne nositko, take jsem dosla ke trojite vrstve z karimatky a neni to ono..nakonec jsem bederak uplne obratila a tim se neprotaci, je mezi mnou a miminkem a funguje to tedy fajn, ale i tak by me moc zajimala ta pena a jak k ni:) Dekuju moc!:)

 4. Veronika91 napsal:

  To nosítko vypadá moc super. Hlavně takové skladné oproti těm velkým krosnám, kdy můžete nosit dítě jen na zádech. Já používala teda hlavně šátek. Ale chtěla bych na zimu pro kamarádku ušít něco takového https://www.jasminecz.cz/kategorie/fusaky-do-kocarku/ v říjnu má termín a myslím že by se jí hodil takový fusak do kočárku. Ale nevim kde sehnat střih.

Napsat komentář