Těhotenský top

Už jsem došila všechny věci, co jsem naslibovala nebo ty, co jsem chtěla mít hotové před narozením miminka a zbývá mi tak už jen (ne)trpělivě čekat na den D. Pouštět se do šití větších věcí je momentálně díky pupku téměř nemožné a tak jsem se dokopala alespoň k sepsání pár článků, co mám připravené. Je tedy možné, že se můžete v následujících dvou (???) týdnech těšit na pár nových dlouho slibovaných článků.

Začnu článkem o tom, jak jsem si upravila střih na oblíbené tričko na tričko těhotenské – s menším bříškem použitelné i jako kratší šaty. K této úpravě jsem se inspirovala na blogu finalistky Sewing Bee Guthrie&Ghani, která takto upravovala Agnes top od Tilly and the Buttons. Celý článek i s fotodokumentací můžete najít tady.

Já jsem si na úpravu vybrala můj oblíbený střih na Bronte top, který už jsem šila mnohokrát. Je to jednoduché tričko se zajímavě řešeným výstřihem, který tričko pěkně oživuje.

Střihové úpravy nebyly vůbec složité. Vzala jsem původní střih, kde jsem měla vyznačenou linii pro prodloužení/zkrácení a v tomto místě jsem díly rozstřihla.

V tomto místě jsem pak oba díly prodloužila, zadní o tolik, aby mi ve výsledku sahalo tričko pod zadek, aby se dalo použít i jako šaty.  Přední díl jsem pak prodloužila ještě téměř jednou tolik. Tím jsem díl prodloužila jak do délky šatů, tak jsem přidala materiál na řasení pro bříško. Kdybych tričko neplánovala nosit i jako šaty, stačilo by o kus prodloužit pouze přední díl.

Díly jsem pak k sobě přišila stejně jako bych šila normální tričko, s tím rozdílem, že jsem přední díl nad linií rozstřižení nařasila tak, aby odpovídal délce zadního dílu.

Jako materiál jsem opět zvolila bavlněný úplet s příměsí elastanu. Měla jsem doma zakoupené asi dva metry tmavě hnědého, ze kterého jsem původně plánovala legíny, ale pak jsem zjistila, že čekáme miminko a rozhodla jsem se ho spotřebovat na těhotenské tričko. Samotná hnědá mi jako barva moc úchvatná nepřišla, ale vyhrabala jsem nějaké zbytky pruhovaného úpletu na oživení.

Nakonec jsem ho nepoužila jen na lemy výstřihu,

ale i na okraje rukávů

a na stahovací šňůrky (říkám jim lemuří ocásky).

Právě stahovací šňůrky mě ve výše zmiňovaném článku zaujaly. Je to jednoduchý mechanismus, jak udělat z trička šaty a z šatů zase tričko pomocí stáhnutí šňůrek na boku. Není to nijak sofistikované, ale samotnou by mě to asi nenapadlo. Zapomněla jsem postup nafotit, takže ho zde popíšu a v případě problémů vám doporučuji juknout na fotodokumentaci ve zmiňovaném článku. Nejprve si připravíme šňůrky, budete potřebovat čtyři. Mohou být kupované, nebo si je můžete ušít sami. Vezmete dlouhý pruh látky o šířce 3-4 cm, sešijete podél delší strany lícem dovnitř, otočíte a máte hotovo.  Na otáčení doporučuji nějakou pomůcku na obracení tunýlků, jinak je to strašlivá práce. Mě takovou pomůcku podle popisu vyrobil tatínek z náhradního dílu pro pletací stroj a silného drátu :), ale dá se běžně koupit.

Při šití stahovacího tunýlku je důležité nejprve začistit spodní okraj trička a až potom sešít boční švy. Opačný postup by vám mohl práci trochu zkomplikovat. Když máme boční švy sešité, rozžehlíme švové přídavky na plocho (rozevřené) a při okraji přišijeme přídavky do požadované výšky řasení. Vzniklými tunýlky protáhneme šňůrky a necháme je nahoře trochu vykukovat. Nakonec příčným prošitím přes oba tunýlky zajistíme šňůrky na místě.  Takhle to pak vypadá z rubu

a takhle z líce.

A takhle to vypadá když tunýlky stáhnete – tričko

nebo roztáhnete – šaty.

Bohužel, když jsem tričko v dubnu ušila, zapomněla jsem se vyfotit, takže vám nemůžu ukázat, jak jsem nosila verzi minišaty s legínami. Teď už je to totiž, díky obr břichu, tak akorát na delší tričko :)

 

3x reakce na “Těhotenský top”

 1. Petra napsal:

  Na tyto články jsem se moc těšila, takže za mě skvělé. Nad těhu šato-trikem jsem taky přemýšlela, jen jsem si nebyla jistá zda stačí přední díl prodloužit a nařasit a vida super. Až se probliju a prospím do větší pohody pustím se do toho. Děkuji.
  Neskutečně Vám to s bříškem sekne.

 2. Patricia napsal:

  Tričko je prima. Kdybych měla tu možnost v době těhotenství šít, tak do toho jdu. Vám gratuluji, hezký návod. Ušiju si tričko teď (ikdyž bříško už nemám).
  Jestli smím požádat o nějaký návod, prosím o návod na bodyčko. Nebo i jiné dětské věci. Jsem začátečnice a článek jako je tento mi moc pomáhají ve tvoření.
  Děkuju P.

 3. Madla napsal:

  Dobrý den,moc hezký top. Gratuluji. Škoda, že já neumím šít. Musela jsem si sehnat těhotenské oblečení na netu. Ale jsem štěstí, narazila na webové stránky https://bonio.cz/82-moda-pro-maminky a objevila jsem tam moc hezké oblečení pro těhulky. Přeji krásný den.

Napsat komentář